VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se mohou zapojit do ručního přepisu Bible

Český Krumlov - „Bible je pořád živá kniha,“ říká Petr Hamrozi.

2.11.2010
SDÍLEJ:

Na snímku Petr Hamrozi při včerejší instalaci výstavy v Městské galerii Český Krumlov.Foto: DENÍK/Václav Votruba

Bible v nejrůznějších vydáních a jazycích dorazila včera do Městské galerie v Českém Krumlově. Putovní výstava Bible včera, dnes i zítra má lidem představit myšlenky nejrozšířenější světové knihy.

Kromě klasické výstavy se návštěvníci mohou těšit na zajímavé přednášky, soutěže a další. Pořadatel Petr Hamrozi, který bude po celou výstavu v galerii, je také připraven odpovídat na nejrůznější dotazy kolem Bible.

Můžete představit výstavu Bible včera, dnes i zítra?

Je to putovní výstava, která má celkem zhruba 150 exponátů v 80 jazycích. Cílem výstavy je přiblížit nejenom historii Bible, ale i její současné poselství. Součástí výstavy jsou přednášky pro skupiny návštěvníků. Zodpovídáme také na otázky týkající se Bible, které lidé pokládají. Je pro nás důležité, abychom lidi, hlavně tedy mladé lidi, povzbudili, aby četli. Mladí lidé studují nejrůznější školy, ale vůbec neví, co chtějí v životě dělat. Jakou cestou se mají vydat. Bible jim může pomoci, a to se jim snažíme říct.

Jak se vám podařilo dát dohromady tak rozsáhlou sbírku Biblí?

Poprosili jsme pár známých, zda by nám nezapůjčili své výtisky. Dali jsme výzvu a lidé nás naštěstí podpořili. Celá výstava tedy pochází ze soukromých sbírek. Je paráda, že se to podařilo dát dohromady.

Vy osobně budete na výstavě po celou dobu jejího konání k zastižení?

Budu tu celých čtrnáct dní, co výstava potrvá. Jinak přednášky budou spíše pro skupiny. Jednotlivce ale provedeme a samozřejmě jim budeme odpovídat na jejich otázky, jak jsem už zmínil. Můžeme nabídnout také plno životních příběhů, které se týkají Bible. Je tu opravdu leccos.

Máte tu také úplně nové knihy. Dají se tu koupit?

Ano, nové knihy tu jsou přímo k prodeji.

Nacházejí dneska mladí lidé k Bibli cestu? Není to pro ně spíše jedna veliká neznámá?

Měli jsme možnost si díky této výstavě projít celou republiku. Uvědomili jsme si, že mladí lidé dneska opravdu nemají žádné jistoty. Nemají se čeho chytit. Nemají řád. Na první pohled vypadají, že jsou kingové, kterých se nic netýká. Když se jich pak ale člověk zeptá na otázky lásky, rodiny a tak podobně, tak z nich vypadne, že opravdu nevědí, čeho se v životě chytit.

Jestli se rozhodnou číst Bibli, či nikoliv, je jen jejich věc. My se jim jen snažíme říct, že jim Bible může dát něco do života. Je to pak veliký přínos. Samozřejmě člověk, který Bibli vidí poprvé, se v ní nevyzná. Nerozumí jí. Byl jsem ve stejné pozici. Svým způsobem záleží na každém z nás, jestli si v ní něco najdeme. V každém případě má člověk možnost si ji vyzkoušet. Funguje? Nefunguje? To se uvidí.

I starší lidé k nám chodí a snaží se v Bibli najít odpovědi na své otázky. Bible je tu dva tisíce let a je to pořád živá kniha. To je nutné si uvědomit. Také bych rád zmínil, že je v Bibli mnoho proroctví. Některé se opravdu vyplnily. A to úplně přesně. Hodně lidí například řeší rok 2012. Bible neprezentuje, že bude konec světa. Žádné takové strašení. Prezentuje začátek něčeho nového. Že nebude trápení, rozvody, nemoci, lidé budou žít věčně.

Může to znít samozřejmě jako pohádka. Když jsem to četl poprvé, říkal jsem si, že je to úplná hloupost. Několik let jsem nad tím přemýšlel, až jsem si řekl: Co když je to pravda? Najednou jsem zjistil, že to funguje. Bible dokáže pomoci v mezilidských vztazích a tak podobně.

Na výstavě také vzniká ruční přepis Bible…

Ano, snažíme se celou Bibli přepsat. Někdo napíše kousek a někdo další pokračuje dál. Je zajímavé pozorovat, jak mají lidé rozdílné písmo. Už je to psané ve třech jazycích – v češtině, slovenštině a němčině. Nejmladšímu pisateli je šest let. Ty materiály poté nakopírujeme a necháme v místech výstavy. Bude to opravdu hodně velký fascikl.

Jaká zastávka bude následovat po Českém Krumlově?

Po Krumlově pojedeme do Svitu. V současné době jsme v pozici, kdy máme na dva roky dopředu plno.

Otázkou pak je, z čeho je putovní výstava financována.

Ze soukromých zdrojů, kdy máme nejrůznější sponzory. Je to samozřejmě náročné, dát všechno dohromady.

Autor: Václav Votruba

2.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K těžké dopravní nehodě došlo na silnici 149, obchvat u Vodňan. Střetlo se tu osobní vozidlo s nákladním. Příčinu havárie se vyšetřuje.
AKTUALIZOVÁNO
7

Při nehodě se těžce zranil řidič

Poslední rozloučení s Bořivojem Laudou se konalo ve čtvrtek 14. 12. ve 12 hodin v obřadní síni krematoria na hřbitově sv. Otýlie v Českých Budějovicích.

Odešel Bořivoj Lauda, emeritní ředitel Alšovy jihočeské galerie

Robin Tancer vezl z Liberce skvělé republikové stříbro

Liberec – Na badmintonovém Mistrovství České republiky jednotlivců kategorie mladšího žactva do 13 let, které se hrálo v liberecké hale, byli zástupci krumlovského regionu vidět.

OBRAZEM: Se seniory z Horní Plané si koledy zazpívali i malí hasiči

Horní Planá - K osmdesáti zpěvákům koled, klientům Domova důchodců Horní Planá, se ve středu na akci Česko zpívá koledy přidali také malí i velcí hasiči z Černé v Pošumaví.

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

V Loučovicích zpívali koledy v kapli andílci

Loučovice - Ani tentokráte ve středu nezůstala při Česko zpívá koledy osiřelá kaple sv. Prokopa v Loučovicích, kde s Deníkem zpívají koledy tamní obyvatelé od prvého ročníku. Na zahřátí nechybělo svařené víno a návštěvníky při koledách vedly místní děti ze sboru Slavíček a tanečního souboru Čarodějky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT