Bible v nejrůznějších vydáních a jazycích dorazila včera do Městské galerie v Českém Krumlově. Putovní výstava Bible včera, dnes i zítra má lidem představit myšlenky nejrozšířenější světové knihy.

Kromě klasické výstavy se návštěvníci mohou těšit na zajímavé přednášky, soutěže a další. Pořadatel Petr Hamrozi, který bude po celou výstavu v galerii, je také připraven odpovídat na nejrůznější dotazy kolem Bible.

Můžete představit výstavu Bible včera, dnes i zítra?

Je to putovní výstava, která má celkem zhruba 150 exponátů v 80 jazycích. Cílem výstavy je přiblížit nejenom historii Bible, ale i její současné poselství. Součástí výstavy jsou přednášky pro skupiny návštěvníků. Zodpovídáme také na otázky týkající se Bible, které lidé pokládají. Je pro nás důležité, abychom lidi, hlavně tedy mladé lidi, povzbudili, aby četli. Mladí lidé studují nejrůznější školy, ale vůbec neví, co chtějí v životě dělat. Jakou cestou se mají vydat. Bible jim může pomoci, a to se jim snažíme říct.

Jak se vám podařilo dát dohromady tak rozsáhlou sbírku Biblí?

Poprosili jsme pár známých, zda by nám nezapůjčili své výtisky. Dali jsme výzvu a lidé nás naštěstí podpořili. Celá výstava tedy pochází ze soukromých sbírek. Je paráda, že se to podařilo dát dohromady.

Vy osobně budete na výstavě po celou dobu jejího konání k zastižení?

Budu tu celých čtrnáct dní, co výstava potrvá. Jinak přednášky budou spíše pro skupiny. Jednotlivce ale provedeme a samozřejmě jim budeme odpovídat na jejich otázky, jak jsem už zmínil. Můžeme nabídnout také plno životních příběhů, které se týkají Bible. Je tu opravdu leccos.

Máte tu také úplně nové knihy. Dají se tu koupit?

Ano, nové knihy tu jsou přímo k prodeji.

Nacházejí dneska mladí lidé k Bibli cestu? Není to pro ně spíše jedna veliká neznámá?

Měli jsme možnost si díky této výstavě projít celou republiku. Uvědomili jsme si, že mladí lidé dneska opravdu nemají žádné jistoty. Nemají se čeho chytit. Nemají řád. Na první pohled vypadají, že jsou kingové, kterých se nic netýká. Když se jich pak ale člověk zeptá na otázky lásky, rodiny a tak podobně, tak z nich vypadne, že opravdu nevědí, čeho se v životě chytit.

Jestli se rozhodnou číst Bibli, či nikoliv, je jen jejich věc. My se jim jen snažíme říct, že jim Bible může dát něco do života. Je to pak veliký přínos. Samozřejmě člověk, který Bibli vidí poprvé, se v ní nevyzná. Nerozumí jí. Byl jsem ve stejné pozici. Svým způsobem záleží na každém z nás, jestli si v ní něco najdeme. V každém případě má člověk možnost si ji vyzkoušet. Funguje? Nefunguje? To se uvidí.

I starší lidé k nám chodí a snaží se v Bibli najít odpovědi na své otázky. Bible je tu dva tisíce let a je to pořád živá kniha. To je nutné si uvědomit. Také bych rád zmínil, že je v Bibli mnoho proroctví. Některé se opravdu vyplnily. A to úplně přesně. Hodně lidí například řeší rok 2012. Bible neprezentuje, že bude konec světa. Žádné takové strašení. Prezentuje začátek něčeho nového. Že nebude trápení, rozvody, nemoci, lidé budou žít věčně.

Může to znít samozřejmě jako pohádka. Když jsem to četl poprvé, říkal jsem si, že je to úplná hloupost. Několik let jsem nad tím přemýšlel, až jsem si řekl: Co když je to pravda? Najednou jsem zjistil, že to funguje. Bible dokáže pomoci v mezilidských vztazích a tak podobně.

Na výstavě také vzniká ruční přepis Bible…

Ano, snažíme se celou Bibli přepsat. Někdo napíše kousek a někdo další pokračuje dál. Je zajímavé pozorovat, jak mají lidé rozdílné písmo. Už je to psané ve třech jazycích – v češtině, slovenštině a němčině. Nejmladšímu pisateli je šest let. Ty materiály poté nakopírujeme a necháme v místech výstavy. Bude to opravdu hodně velký fascikl.

Jaká zastávka bude následovat po Českém Krumlově?

Po Krumlově pojedeme do Svitu. V současné době jsme v pozici, kdy máme na dva roky dopředu plno.

Otázkou pak je, z čeho je putovní výstava financována.

Ze soukromých zdrojů, kdy máme nejrůznější sponzory. Je to samozřejmě náročné, dát všechno dohromady.