„Asi to bude tím, že Vánoce u nás slaví opravdu každý. A klid a pohoda k nim patří,“ míní českokrumlovská policejní mluvčí Michaela Pavlíčková.

Policejní služebny jsou přes vánoční svátky zkrášleny ozdobeným stromečkem. Pokud tomu tak někde není, tak nechybí alespoň symbolická větvička. Záleží samozřejmě na jednotlivých kolektivech.

„Ve službě se policisté musejí obejít bez takových dobrot, jako je punč, svařené víno či grog. Ale vánočka, cukroví nebo jiné lahůdky jsou vítány a sloužící policisté se o ně jistě i rádi podělí s kolegy,“ usmála se Pavlíčková.

Hasiči se nenudí

O něco více práce mají přes Vánoce naopak hasiči. Občas se i dost zapotí, jako na Štědrý den v roce 2004.

„Tehdy hořela pila v Loučeji, což byl velký zásah. Jinak se ale jedná většinou o zásahy menšího rozsahu, například nikterak velké bytové požáry. Celkově je přes Vánoce zásahů více. Na Českokrumlovsku ale jejich počet naštěstí nijak neroste,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Český Krumlov Pavel Rožboud.

Jinak ale hasiči přes svátky práci navíc nedostávají. „Musejí však dělat běžné věci. Uklízet hasičárnu či pravidelně zkoušet techniku. Jedná se o týdenní periodickou údržbu, která když vyjde na sváteční den, tak ji kluci udělají,“ uvedl Rožboud.

Pokud není nějaký výjezd, tak se snaží hasiči ve službě Štědrý den oslavit společně. „Samozřejmě záleží na každém, jak se k tomu postaví. Mají takzvané rituály. V Kaplici je třeba tradicí, že se peče nějaké maso. Také si nosí cukroví z domova. Udělají si společný salát. Kolektiv takhle pěkně drží pohromadě,“ řekl Rožboud.

Vánoční atmosféra nechybí ani v českokrumlovské nemocnici. Na odděleních stojí umělé i živé stromky, pod kterými nechybí zabalené dárečky. „Ty jsou samozřejmě prázdné,“ usmála se hlavní sestra Dana Podholová.