Asi doslova a do písmene ve vyšebrodském klášteře platí okřídlené rčení: Je tu práce, jako na kostele. Poté, co skončila oprava střechy, začínají odborníci provádět sondy na vnitřní výmalbě kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Ten totiž čeká i vymalování a vzhledem k tomu, že poslední zásadnější údržba kostela nastala v roce 1927, bude to práce nelehká. A nikoliv levná. Jen výmalba a související práce přijdou na tři a půl milionu korun.

„Kromě toho čeká chrám i nová elektroinstalace, nové osvětlení a postupně také i příprava kaple Svatého kříže na Zemskou výstavu pořádanou v roce 2013,“ upřesnil v neděli převor cisterciáckého kláštera Justin Jan Berka.

Tři roky snahy vedení Vyššího Brodu o zapojení do vyhlášené akce, Zemské výstavy spolupořádané s Horním Rakouskem, totiž začínají přinášet své ovoce.

A vzhledem k tomu, že krajské zastupitelstvo odsouhlasilo uvolnění desetimilionové částky na předfinancování úprav kláštera v souvislosti s výstavou, vypadá to, že za dva roky uvidí všichni návštěvníci kláštera na vlastní oči jeho nejvzácnější památku, Závišův kříž.

Ovšem jen zabezpečení kaple k trvalému vystavení památky si vyžádá také nejméně tři miliony korun. Kříž je totiž mimořádnou historickou, ale i uměleckou památkou.

„Závišův kříž totiž patří mezi deset nejvzácnějších relikviářů na celém světě,“ připomněl převor Berka.

Podle starosty Vyššího Brodu Milana Zálešáka bude nutné k odsouhlaseným deseti milionům korun přidat ještě dva jako spolupodíl nutný k předfinancování, nicméně i tak by se do budoucna měly tyto částky rentovat. Důvod? Jedná se totiž opravdu o investici jak do samotných památek, tak i do cestovního ruchu.

„Jsme rádi, že s penězi pomohl Jihočeský kraj, protože samotný klášter by na předfinancování výstavy peníze dohromady asi nikdy nedal,“ podotkl starosta Zálešák.

Tržby z cestovního ruchu totiž cisterciáci tak vysoké nemají a dle regulí řádu mají i zakázáno vzít si jakýkoliv úvěr a řád zadlužovat.

Faktem zůstává, že když byl například v Bečově nad Teplou vystaven neméně vzácný relikviář Svatého Maura, zvedla se tam návštěvnost trojnásobně. Podobný artefakt by tak cestovnímu ruchu na celém Vyšebrodsku, ale i na Českokrumlovsku podle všeho významně pomohl.