„Tady se to brzy předá novému majiteli a my přijdeme o práci,“ dodala pohled z opačné strany mince Blanka Pavlíková, zaměstnankyně směnárny, která doposud sídlí v budově staré celnice. Jak ona i její kolegyně svorně dodávají, problémy mají směnárníci už od vstupu republiky do Evropské unie.

„Celospolečensky je Evropská unie pro republiku asi dobrá, ale směnárnám kvůli tomu klesají tržby. A bude hůř,“ dodala v narážce na přijetí eura.

Mladý muž sedící ve vedlejší směnárně na dotaz, jak vidí budoucí využití bývalé celnice odpovídá: „A chcete můj názor občana nebo krajského zastupitele?“ Jmenuje se totiž Michal Lendacký a v nově zvoleném zastupitelstvu sedí od podzimu loňského roku. „Plat zastupitele není tak velký, abych z něj uživil rodinu, tak pracuji i tady. A pokud by tady vedle mělo vyrůst zázemí pro stomatologa, pak to bude jen a jen dobře.“

Sám bydlí v Horním Dvořišti, jeho obyvatelé, ale i lidé z Rybníka a dalších obcí musí dojíždět k zubaři do Vyššího Brodu nebo Kaplice a pokud se dolnodvořišťská stomatologická praxe upevní a nebo i rozšíří tím lépe. To samé platí zcela jasně i v obecních příjmech získaných například za prodané či pronajaté budovy.

„Dostat do těchto obcí nějaké peníze je velice těžké, protože sám Jihočeský kraj hospodaří se schodkovým rozpočtem,“ doplnil Michal Lendacký.

Studánky váznou

Zatímco Dolní Dvořiště má v souvislosti s bývalým hraničním přechodem vystaráno, ve Vyšším Brodě se této možnosti sami vzdali a objekt od státu nepřevzali. „Zastupitelstvo nenašlo pro objekt ve Studánkách uplatnění vzhledem k výši provozních nákladů a jeho vzdálenosti od města,“ dodal starosta města Milan Zálešák.