Přesně třicet let uteklo ve středu od zavraždění Johna Lennona. Jedné z nejvýznamnějších a zároveň možná nejkontroverznějších osobností populární hudby. Městské divadlo v Českém Krumlově nenechalo toto smutné výročí bez povšimnutí. Ve večerních hodinách uspořádalo na českokrumlovském náměstí komorní pietní akt, kdy lidé přišli za Lennona zapálit svíčku a společně si zazpívat pár jeho nezapomenutelných písní.

Tahounem magické zhruba půlhodinové chvíle byl Američan žijící v Českém Krumlově Bryce Belcher, který před kašnou, kde se celá akce konala, zahrál a zazpíval čtyři skladby.

Ze začátku to vypadalo, že účast bude zklamáním. Kolem kašny se potulovalo pár převážně mladších dívek a tím to haslo. Ředitel divadla Jan Vozábal ale hýřil optimismem. „Oni přijdou,“ věřil. A měl pravdu.

Sotva Belcher zahrál první tóny nejznámějšího Lennonova sólového songu Imagine, už se ze všech stran hrnuli lidé. Mezi nimi se našli i Japonci nebo třeba Němci. I ti se snažili zapojit do zpěvu. Setkání na počest bývalého „brouka“ tak nabralo skutečně přátelskou atmosféru, což bylo jistě cílem.

„Je to záležitost, která rozhodně není na nějakou velikou show,“ okomentoval Vozábal intimní charakter setkání. Jak ředitel českokrumlovského divadla zmínil, sám patří k fanouškům Johna Lennona, potažmo The Beatles. „Myslím si, že každý, kdo poslouchá muziku, tak se musí u The Beatles zastavit. Mnoho lidí to ještě dnes vnímá jako něco výjimečného,“ narazil na nadčasovost souboru, kdy tato kapela z Liverpoolu ovlivnila nespočet muzikantů a která si dokáže najít posluchače i dnes, více než po čtyřiceti letech. „Co se týká Lennona, tak je to fantastický příběh, který je dojemný,“ dodal Vozábal.

Že Lennon dokáže zaujmout i dnešní mladou generaci, dokázal právě vzpomínkový akt na českokrumlovském náměstí. Mezi lidmi převládalo překvapivě mnoho mladých tváří.

„Máme Lennona moc rádi, ale samozřejmě nejsme žádní fanatičtí šílenci. Máme raději jeho pomalejší, dojemnější skladby,“ řekla skupinka mladých děvčat. „Lennon byl mírumilovný, láskyplný,“ dodala Aneta Salzerová.

Tomáš Václavíček z Českého Krumlova považuje The Beatles za naprostý unikát v populární muzice. „Byli jedineční. Samozřejmě bylo více skvělých kapel, ale oni byli vyloženě výjimeční. Sólový Lennon byl vynikající, ale přece jenom se více přikláním k The Beatles, kdy byli všichni pohromadě,“ řekl Václavíček, který středeční vzpomínkovou akci považuje za výborný nápad. „Je skvělé, že akce proběhla a že přišlo tolik lidí. Jsem rád, že nejsem jediný, kdo obdivuje The Beatles, ale že je nás celá řada.“

Belcher zahrál skladby Imagine, Woman a Merry Christmas (War Is Over). Na požádání pak ještě přihodil All You Need Is Love. Následovalo položení svíček k fotografii Johna Lennona a akce byla u konce. Kdo měl ale ještě chuť, mohl se přesunout do Ántré, kde se konalo neformální setkání, při kterém Belcher ještě pár Lennonových skladeb zahrál.

Smutný příběh

John Lennon byl zavražděn 8. prosince roku 1980 před svým bytem v New Yorku. Zastřelil ho Mark David Chapman, který si od něj ve stejný den nechal podepsat tehdy novinkové LP Double Fantasy. Tato událost otřásla celým světem. Začalo se mluvit o bezpečnosti hvězd a o držení zbraní v USA.

Fanouškům The Beatles se nadobro rozplynula naděje na reunion. Mark David Chapman je dodnes ve vězení. A ačkoliv už několikrát podal žádost o propuštění, vypadá to, že si svůj doživotní trest odpyká celý. Zlé jazyky tvrdí, že by měl být za pobyt za mřížemi rád. Venku by nemusel být v bezpečí.