Do bílé tmy se ve středu probudili obyvatelé některých obcí na Lipensku. Sněhová peřina tady prý během noci povyrostla na některých místech až o 50 centimetrů.

„Sněhu už mám plné zuby,“ postěžovala si Petra Pekárková z Muckova. K bezprostřední reakci ji přiměl pohled z okna: „Je pravé poledne a silnice mezi domy doteď není prohrnutá. Kdybychom potřebovali nutně odjet, cestu bychom si zřejmě museli nejdříve proházet sami,“ krčila rameny Petra Pekárková.

V obcích ležících na hlavním tahu z Černé v Pošumaví do Horní Plané byla situace o něco lepší. „Za noc přibylo tak 40 centimetrů sněhu. Vánice začala už v úterý večer. Během chvíle byla silnice na hrázi jezera zavátá, průjezdný byl v tomto úseku jen jeden pruh,“ informovala Irena Koritarová z Hůrky.

„Teď už mají silničáři situaci pod kontrolou, ale sníh padá pořád,“ doplnila Irena Koritarová ve středu jednu hodinu po poledni.

Přímo v Horní Plané připadlo během noci asi 25 centimetrů sněhu. „Ráno sice byla silnice do Černé v Pošumaví zasněžená, ale až do Českého Krumlova jsem dojela bez větších problémů,“ sdělila obyvatelka Horní Plané Hana Homolková.

Kromě sněhu byl v noci na včerejšek největším nepřítelem silničářů na Lipensku silný vítr. „Naše technika byla v terénu celou noc – v Horní Plané jeden sypač, další jezdil na trase z Černé v Pošumaví do Frymburka, plno práce měli i kolegové na Vyšebrodsku,“ informoval dispečer českokrumlovského závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Šimeček.

Právě na Vyšebrodsku byla podle dostupných informací nejhorší situace v úseku od Loučovic dále k Lipnu.

Zpožděné odklízení některých vedlejších komunikací zdůvodnil Jiří Šimeček tím, že silničáři vždy musejí prioritně zajistit sjízdnost hlavních tahů. „Na Lipensko jsme poslali sněžnou frézu, která silnice dočišťuje a znovu rozšiřuje jízdní pruhy,“ dodal dispečer ve středu odpoledne.