Parkují na nich totiž i auta, která tam nemají co dělat. A dostat se pak třeba s nákupem do domu je zejména pro starší a hůře pohyblivé očany velmi obtížné. Přímo v brance jim totiž po většinu pracovního týdne stojí zaparkovaná cizí auta, kolem kterých se nedokážou protáhnout.

Na problém upozornila Jaroslava Bínová, která je v penzi a na sídlišti žije od chvíle, kdy bylo před padesáti lety dostavěno. Nyní chodí o dvou francouzských holích. „Jak je možné, že ta místa vyznačili přímo před vstupem na chodník?" podivuje se. „Žije tu i moje čtyřiaosmdesátiletá maminka, a když přijedeme z nákupu, nemáme ho jak donést k domu."

Se stejným problémem se potýká i dvaaosmdesátiletá Libuše Thonová, která chodí také o berlích. „Kolikrát tam vůbec neprojdu, protože tam stojí auto blízko u plotu," stěžuje si. „Já sama jezdím autem a chtěla bych si na úřadě zažádat o vyhrazené parkovací místo na ZTP vedle branky do našeho vchodu."

Problém má poměrně jednoduché řešení, se kterým počítá i městský úřad – překreslit stávající značení parkovacích míst a přímo před brankami parkování zakázat. „Upraví se to, jakmile klimatické podmínky dovolí a zvednou se i noční teploty," potvrdil vedoucí odboru dopravy František Troják. „Podnět jsme už před Vánoci předali odboru investic, který má tyto záležitosti na starost." Obyvatelé ulice se prý ale musí připravit na to, že tím o několik parkovacích míst přijdou.

Co se parkování držitelů parkovacích karet „R" z jiných částí Českého Krumlova týká, do této části ulice Špičák by zajíždět vůbec neměli. Je do ní totiž zákaz vjezdu, který podle dodatkové tabulky neplatí pro dopravní obsluhu, tedy pro zásobování, vozidla lékařské služby a také pro obyvatele přímo této ulice. Parkovat v ní smějí kromě lékařů, vozidel zásobování atd. jen obyvatelé ulice, kteří vlastní parkovací kartu „R". Podle Jaroslavy Bínové ale v ulici v pracovní dny parkují i lidé odjinud, kteří zákaz vjezdu nerespektují. „Je to smutné, udělali nám tu nové krásné parkoviště, ale lidé odsud tu nemají po práci kde zaparkovat, protože tu stojí cizí," říká Jaroslava Bínová.

Nezodpovědné řidiče může pokutovat městská policie. Podle strážníka Karla Bohdala mohou lidé zavolat hlídku, když zjistí, že v zákazu parkují lidé odjinud. „Nejsme bohužel schopni u každého auta s parkovací kartou kontrolovat, kde držitel bydlí. Pokutujeme hlavně ty, kteří kartu vůbec nemají."

Autor: Zuzana Gabajová