Konečně je tu dlouho očekávaná dobrá zpráva. Nezaměstnanost na Českokrumlovsku šla v březnu dolů, a to poměrně výrazně. Konkrétně z únorových 11,19 procenta na 10,6 procenta v březnu.

O tom, že ve vývoji nezaměstnanosti došlo ke zlomu, svědčí fakt, že jenom jedenáct okresů v republice zaznamenalo přírůstek lidí bez práce a mezi nimi kupodivu i Praha, ale všude jinde se naopak radují z ústupu nezaměstnanosti.

Nicméně důvod k přílišné radosti ještě není. Ta 10,6 procenta představují na Českokrumlovsku na konci března 3943 uchazečů o práci, na která čeká pořád zoufale málo volných pracovních míst. Protože jich na konci března měl úřad práce v nabídce jenom bídných 114, vychází na jedno volné místo 34,6 uchazeče o práci.

Některé firmy pořád ještě zaměstnance propouštějí, jako například deset lidí odešlo z JIP Větřní a další várka 12 lidí z Koppu Kaplice. Ovšem najdou se i firmy, které naopak přibírají – krumlovské Schwan Stabilo 17 lidí, kaplický Engel sedm a Brawe šest lidí – a také se po zimě rozjíždějí firmy ve stavebnictví, které začaly do práce povolávat pracovníky, jež na zimu pustily.

Své udělaly i obce, kde zahajují jarní úklidy i práce, a tak znovu zaměstnávají své obyvatele na veřejně prospěšných pracích

„Očekáváme, že v dubnu už půjdou čísla nezaměstnanosti tvrdě dolů,“ míní optimisticky Luboš Mlčák z Úřadu práce v Českém Krumlově.