Ač to před měsícem vypadalo, že nezaměstnanost na Českokrumlovsku začala klesat, bylo to jen zdání. Opak je pravdou, neboť v dubnu se nezaměstnanost zvedla na 8,7 procenta. Přírůstek byl sice minimální, nicméně ukazuje, že se nezaměstnanost drží víceméně na stejné úrovni, ačkoliv by v této době už dávno měla výrazně ustupovat.

Na konci dubna tedy Úřad práce v Českém Krumlově evidoval 3171 uchazečů o práci. To je téměř stejné jako v lednu, kdy jich bylo 3109.

„To znamená, že prakticky už čtyři měsíce panuje stále stejná nezaměstnanost,“ konstatoval včera Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce. „Přitom v roce 2008 jsme měli v lednu 2620 uchazečů a v dubnu už jenom 2084. V roce 2007 v lednu 3234 a v dubnu 2609 uchazečů. Tedy vždy na jaře zhruba o šest set lidí méně,“ upozornil.

Tomu odpovídá i počet volných míst v regionu. V dubnu jich měl úřad práce v nabídce jenom 210. Průměr za uplynulých posledních šest měsíců tak činí 298 volných míst, zatímco loni za stejnou dobu dosahoval 751 volných míst.

V kterých oborech je teď možné sehnat zaměstnání, je jasné. Zatímco strojírenství je v útlumu, sháňka je po číšnících, servírkách, cukrářích, zaměstnavatelé by brali spoustu kuchařů, zájem je po prodavačích, recepčních, hledají se i čtyři lékaři.

„Zato doby, kdy byl zájem o desítky až stovky pracovníků do strojírenství, jsou pryč. Teď máme v nabídce takových míst jenom šest. Ovšem už bývalo mnohem hůř, jako třeba v roce 2006,“ poznamenal Luboš Mlčák.