O zrušení městské památkové zóny budou usilovat Hořičtí. Místním lidem vadí omezování ze strany památkářů, kdy si nemohou na vlastních domech změnit ani tu nejmenší maličkost, aniž by nemuseli žádat o povolení. Vedení obce nyní vypracovává žádost o zrušení zóny adresovanou ministerstvu kultury.

„Jestliže jsou některé domy na návsi zanedbané, tak za tím podle mě vězí jednoduchý důvod – vlastníci je neopravují, protože jim do toho mluví až moc lidí. Pokud se chce někdo pustit do běžné údržby, jakou je oprava fasády, musí to nahlásit,“ vysvětluje starosta Hořic na Šumavě Martin Madej.

Kdo tak neučiní, mohl by litovat. „Zrovna fasádu si tu jeden občan opravil bez nahlášení. Někdo ho ale udal, takže dostal pokutu 80 tisíc korun, což je pro fyzickou osobu opravdu vysoká částka,“ zavzpomínal starosta.

Podle jeho slov se v Hořicích najdou i lidé, kteří vůbec netuší, že žijí v památkové zóně. Jejich domy jsou totiž moderní. „Pak s údivem zjišťují, že i zateplení takového baráku může být v památkové zóně problémem,“ dodal Madej.

Památkáři vidí hlavní důvod nespokojenosti majitelů domů v dosavadní legislativě. „Nedostatečně rozlišovala nároky na administrativu mezi vysoce hodnotnými domy a těmi, u nichž stačí chránit jen základní parametry,“ uvedl náměstek pro památkovou péči Národního památkového ústavu České Budějovice Vlastislav Ouroda. „Po poslední novele je možné systém péče o historické sídlo zjednodušit zpracováním plánu, který toto rozlišení umožní.“

Vlastislav Ouroda ubezpečil, že se Národní památkový ústav bude snažit přispět k lepšímu řešení. „Proto samosprávě nabídneme svoji pomoc při zpracování plánu,“ uvedl. „Památkové zóny, včetně té v Hořicích na Šumavě, mají zajistit zachování hodnot, které jsou součástí našeho kulturního dědictví. Nejde jen o jednotlivé domy, ale také o historickou parcelaci, veřejná prostranství a další hodnoty. Naším cílem není zatěžovat vlastníky domů nad míru nezbytně nutnou pro zachování toho skutečně cenného ve veřejném zájmu.“

Vedení Hořic na Šumavě počítá s tím, že by se v případě zrušení městské památkové zóny, nemělo místo vymknout kontrole. Určité řešení vidí v přímé spolupráci obce s občany.

„Mohli bychom jim pomáhat například při opravách fasád tím způsobem, že bychom nakoupili lešení, které bychom jim pak půjčovali. Zároveň bychom si stanovili podmínky, aby se na těch barácích nedělala žádná zvěrstva,“ řekl starosta Martin Madej.

„Myslím si, že by mohla vzájemná domluva fungovat.“