„Něco takového tady chybělo,“ zaznělo nejednou během sobotního odpoledne v českokrumlovské Pivovarské zahradě. Poprvé se tady totiž konala nefalšovaná masopustní veselice.

Zateplený pivní stan, roztočené pípy, spousta jitrnic a dalších dobrot a k tomu živá muzika. Sdružení podnikatelů v cestovním ruchu, přesněji řečeno občanské sdružení Cestovní ruch Český Krumlov, má touto akcí za sebou první hmatatelný výsledek svého snažení.

Jak hned po skončení akce uvedl jeden z organizátorů sdružení Radek Žíla, do zahrady a stanu přišlo postupně zhruba 600, možná až tisíc návštěvníků, kteří si na zabijačkových dobrotách pochutnali nejen přímo na místě, ale nadšeně je kupovali i s sebou domů.

„Už ve čtyři hodiny odpoledne prakticky nebylo co prodávat, takový byl zájem,“ popsal situaci Žíla a dodal: „Mezi lidmi jsem zaslechl názor, že se tak snad v Českém Krumlově nastartovala nová tradice. Padlo i přirovnání k pivnímu festivalu.“

Lidová zábava, to je podle mnohých návštěvníků asi nejvýstižnější charakteristika akcí, které ve městě chybí. Zvláště v zimě.

„Je to splnění našeho prvního slibu, že v období mimo hlavní sezonu přineseme akci, která bude nasměrována do Českého Krumlova, tedy především pro jeho občany,“ uvedl předseda sdružení Jaromír Boháč. „Určitě akci zopakujeme i příští rok, možná zkusíme zajistit kapacitu pro více návštěvníků,“ dodal.

Přestože město má připravené grantové peníze na podporu mimosezonních akcí, sdružení se rozhodlo, že o žádné nepožádá a vše zafinacuje ze svého.

„Náklady jsme uhradili z členských příspěvků, což si myslím, že je jak pro veřejnost, tak pro město dobrým signálem k další spolupráci,“ shrnul Jaromír Boháč. Vyhodnocení masopustu, přesná čísla a především plánování dalších akcí na řadu teprve přijdou.

První impuls ke vzniku sdružení přišel takřka před rokem, oficiálně vzniklo sdružení v září loňského roku. Nyní je v něm 24 podnikatelů a dveře nově příchozím má, podle svého předsedy, otevřené stále.