Více než tři miliony korun počítá Horní Planá, že letos zaplatí za likvidaci odpadů. Zhruba 1, 1 milionu korun získá od občanů, zbytek bude muset pokrýt z jiných zdrojů. „Turisté nám zaplatí na ubytovacích poplatcích jeden a půl milionu korun. Podnikatelé se často ptají, kde tyto peníze končí. Odpověď je jednoduchá –v likvidaci odpadů,“ řekl hornoplánský starosta Jiří Hůlka.

Hornoplánští se mohou pochlubit čistým prostředím. Černé skládky jsou už minulostí. Nezbývá než doufat, že to tak zůstane. „Není tu nikde nepořádek. Nic takového. Je tu tak rozvinutá síť separace, že jsme vloni skončili v třídění odpadů na šestém místě naší velikostní kategorie v celém kraji. Jsem samozřejmě moc rád, že to lidé berou tak vážně,“ uvedl Hůlka. „Od Ekokomu dostáváme za vyseparované komodity 300 tisíc korun. Tím si zlepšuje finanční situace ke zmíněnému 1, 1 milionu korun od občanů.“

250 tisíc korun ale na druhou stranu spolkne provoz sběrného dvoru. Starosta však jedním dechem dodává, že jeho vybudování se v každém případě vyplatilo. „Díky sběrnému dvoru nemají lidé nutnost vyhazovat věci jinam. Nepořádek si vyvezou pěkně v klidu zadarmo. Už si na to zvykli, takže tato služba funguje naplno,“ řekl Hůlka, který stavby sběrných dvorů povařuje za dobrou, rozumnou a systemově dobře podporovanou investici.
Starosta Horní Plané také poukazuje na problém, kdy lidé z některých obcí vyvážejí své odpady ke svým sousedům. „Myslím si, že by všechny obce měly jednotně zavést poplatek za likvidaci komunálního odpadu. Nemělo by se platit za množství. Tím by se odstranilo to, že lidé, kteří platí za množství, mají snahu odvážet svůj odpad do vedlejší vesnice,“ míní Jiří Hůlka.