Ode dneška totiž může začít tolik diskutovaná likvidace ostrůvku. Kdy se do bagru zakousnou bagry skutečně, závisí už jenom na stavu hladiny Vltavy.

„Pak bude nános zeminy, který tvoří ostrůvek, odtěžen a nahradí ho nový ostrov s pevným základem, kamennými svahy a hydrodynamickým tvarem. Ostrůvek bude dlouhý necelých 25 metrů a široký téměř pět metrů,“ sdělila mluvčí města Český Krumlov Jitka Augustinová.

Podle hramonogramu mají tyto práce zabrat zhruba deset dní.

„Dva bagry, které jedou od jezu směrem dolů po řece, prohrabávají levou stranu řeky a zároveň si vytvářejí staveništní cestu v říčním korytě z hmoty, kterou mimojiné odbagrují z ostrova,“ upřesnil Miloslav Šafář, výrobní ředitel společnosti Zvánovec.

„Při odtěžování ostrova se může v blízkosti Lazebnického mostu zvýšit prašnost a hladina hluku,“ upozorňuje Jitka Augustinová.

„Pracujeme na aktualizaci harmonogramu, zatím nemohu říci, kdy začneme s výstavbou nového ostrova a jak dlouho bude jeho vybudování trvat,“ doplnil Miloslav Šafář.

Během prací v řece je ve Vltavě nižší průtok vody. „Až do odvolání přes den protéká Českým Krumlovem zhruba 12 kubíků vody za sekundu, v noci více než dvacet kubíků,“ popsal Martin Poláček z Povodí Vltavy.

„Z vodní nádrže Lipno se reguluje odtok od 13 hodin do půlnoci na úrovni dvaceti kubíků a od půlnoci do 13 hodin je odtok na poloviční úrovni. O víkendech je průtok vyšší, stejně jako v noci.“

První dvě etapy protipovodňových opatření na Vltavě v Českém Krumlově mají být dokončena do konce června příštího roku.