Počasí je ideální a stopy jsou upravené. Ničí je ale například neukáznění řidiči automobilů.

Oblast Lipenska, která zahrnuje území od Stožce po Rožmberk nad Vltavou, momentálně nabízí nejlepší podmínky pro běžecké lyžování za posledních minimálně patnáct let. Shodli se na tom ti, kteří se v této oblasti starají o lyžařské stopy, někteří z nich to dokonce dělají dlouhá léta. Problémy jim teď dělají například neukáznění lyžaři, pejskaři nebo majitelé terénních automobilů – jeden z nich například dnes ráno rozjezdil připravenou stopu ve Frymburku.

Výjimečné lyžařské podmínky jsou nyní i ve Frymburku. Podle Luboše Krejzy, který tu o stopy pečuje, tu takhle dobrý stav nebyl od roku 2005.

„Letošní zima je zatím výjimečná počtem dní, kdy vytrvale za sebou mrzne a samozřejmě velkým množstvím sněhu, který napadl,“ uvedl. Každý den tu upravují 17 kilometrů tras, které vedou po zdejších frymburských lukách. Pokud přes den nasněží, tak vyjíždí s rolbou dvakrát denně. Dnes ráno našli jedno místo na běžecké trati rozježděné od terénního automobilu.

„Nikdy jsme to nezažili a nerozumíme tomu. Toho řidiče se podařilo identifikovat. Chceme ho kontaktovat, aby nám škodu nahradil,“ uvedl Krejza.
Podle starosty Horní Plané Jiřího Hůlky jsou ideální podmínky pro lyžaře i zde. „Lyžařské stopy v okolí Horní Plané a Hůrky jsou protažené. Upraveno je tu 23 kilometrů,“ uvedl Hůlka.

Pavel Pechoušek