Lipensko – Teploty dosahující na slunci téměř dvaceti stupňů, sjezdovky s šedesáti centimetry sněhu a jen o několik desítek metrů dál čerstvě zametená Jezerní cyklostezka pro kolaře i vyznavače in–line bruslení. Tak vypadala sobota v Lipně nad Vltavou.

Počasí, které u jihočeského moře panuje nyní v předjaří, umožňuje turistům jedinečnou kombinaci volnočasových aktivit. Dopoledne se vyřádí na zasněžených svazích a po obědě šlápnou do pedálů bicyklu anebo obují kolečkové brusle.

„Na kola už se lidé ptají delší dobu. In–line brusle ale máme po zimě v nabídce teprve dva dny, přesto už si je několik lidí půjčilo,“ potvrdil v sobotu Martin Novák z půjčovny sportovního vybavení ve Frymburku.

Mezi těmi, kdo se o prosluněném víkendu vydali na Jezerní cyklostezku, byla i Jana Mazancová z Českých Budějovic. „Lyžování jsem si letos užila nadmíru, a tak jsem se tentokrát nechala zlákat slunečními paprsky k letnímu sportování,“ řekla, když si obouvala kolečkové brusle na parkovišti mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem.

Našlo se však i mnoho těch, kteří dali před letními sporty přednost lyžování. „Sice bych byl raději za pravé zimní počasí, ale i v takovém teple se tady lyžuje docela slušně. Jsem tu hlavně kvůli synovi, aby se naučil pořádně lyžovat. A každá chvíle tréninku navíc je fajn. Takže dokud bude sníh, ze svahu pryč nepůjdeme,“ smál se o prvním víkendovém dni v dolní části Jezerní sjezdovky v lipenském skiareálu Bohumil Farský z Říčan u Prahy, který tady lyžoval s čtyřletým synem Matyášem.

Nemálo vyznavačů zimních sportů se v sobotu do lipenského skiareálu vydalo i na závody Lipenská stopa CzechTourism, které se uskutečnily v rámci seriálu Stopa pro život.

„Sluníčko je fajn, ale měkký sníh je pomalejší, takže pořádný mráz by byl lepší,“ vydýchával se po projetí slalomové dráhy na Promenádní sjezdovce jeden ze závodníků Marek Dvořák. „Ale trať je postavená velmi dobře, takže závody si užívám. S počasím zkrátka nic nenaděláme, tomu se poručit nedá,“ doplnil lyžař, který v sobotu na Lipně reprezentoval barvy Ski klubu Vimperk. A jestli už někdy závodil v takovém horku? „Ale jo, zrovna vloni v Kašperských Horách, tehdy tam bylo podobné počasí jako dnes na Lipně,“ vybavil si Marek Dvořák.

Počasí zamíchalo organizátorům lyžařského klání kartami už před dvěma měsíci. „První termín závodů byl naplánován na leden, ale kvůli oblevě, která tehdy přišla, jsme je posunuli právě na březen,“ vysvětlil ředitel seriálu Stopa pro život Tomáš Hykl s tím, že původně měla být Lipenská stopa dvoudenním kláním běžců na lyžích, kvůli absenci přírodního sněhu u Lipna se ale soutěž zkrátila na jeden den a změn doznaly i soutěžní disciplíny. „Nyní jedeme obří slalom a v podvečer se uskuteční ještě klání ve skicrossu na běžkách – závodníci vyběhnou nahoru po Jezerní sjezdovce a pak musejí projet speciálně upravenou trať s různými skokánky nebo klopenými zatáčkami,“ řekl v sobotu krátce po poledni na Promenádní sjezdovce Tomáš Hykl. Doplnil, že oba závody byly určeny pro všechny zájemce. „Přihlásit se mohli veteráni i tříleté děti, pro účely závodu jsme je ale samozřejmě rozdělili do kategorií. Účast je docela dobrá, na startu slalomu čekáme až 150 závodníků,“ pochvaloval si Tomáš Hykl.

Převážně zimních radovánek si dosud užívají turisté na Hornoplánsku. „Všechny zatím zajímá jen lyžování, ještě před pár dny se u nás navíc bruslilo na jezeře. Na kola nebo in–line brusle se zatím nikdo neptal,“ uvedl Ivo Horváth z Penzionu U Medvídků v Hůrce.

Doplnil, že „zimních“ turistů s blížícím se jarem neubývá. „Teď přijíždějí lidé z Prahy a Brna, kde začaly jarní prázdniny, hodně máme i individuálních klientů z jiných oblastí. Sjezdovky na Hochfichtu, kam naše hosty vozíme, by měly být v provozu až do 10. dubna, tak snad to počasí dovolí,“ doplnil Ivo Horváth.

Turisté si oblíbili ledoběžky i pásová kola

Se sjezdovými lyžemi či běžkami už si turisté na Lipensku nevystačí. Aktivní život posledních let si žádá i aktivní dovolenou, a tak se alternativou k elektročlunům či in–line bruslím v létě staly v právě končící zimní sezoně na Lipensku takzvané ledoběžky a také pásová kola. „Ledoběžky, to je hit, o který mají zájem všichni – děti, aktivní sportovci i senioři, Češi, Holanďané anebo Rusové,“ říká Martin Novák z frymburské půjčovny sportovních potřeb. Doplnil, že o pásová kola projevují výletníci zájem možná ještě větší, ale pouze vizuální. Ne každý totiž sebere odvahu, aby tuto novinku vyzkoušel v praxi.

Ledoběžkase do Česka dostala z Finska, kde ji jako dopravní prostředek využívala nejdříve tamní armáda. „Jde vlastně o klasickou koloběžku se dvěma bruslemi, na něž lze během chvilky připevnit lyže, takže se ledoběžka změní ve sněhoběžku. Vyjet je s ní tedy možné na zamrzlou vodní hladinu, ale i zasněženou cestu,“ popsal Martin Novák.

Na pásová kola se pak během chvíle změní klasické bicykly, na jakých brázdí turisté lipenské sjezdovky od jara do podzimu. „Stačí jen sundat obě kola, místo předního připevnit lyži a místo zadního speciální kolo s pásem,“ popsal Martin Novák. Jezdit na kole sněhem podle něj není zrovna snadné. „Jednou se po hodině vrátili dva zkušení cyklisté a byli dost vyčerpaní. Když se ale na kole zvolí lehčí převod, zvládnou to i průměrní sportovci. Ale je to zážitek, za který vyčerpání stojí,“ ujistil Martin Novák.