Vedle Holanďanů, Francouzů nebo německy mluvících turistů by svou dovolenou u Lipna mohli snad už brzy trávit také obyvatelé Jihoafrické republiky.
„Lákadel pro Jihoafričany skýtá Lipensko více, než se zdá,“ ujistil lékař a vysokoškolský pedagog Petr Petr, jenž do Frymburka pozval velvyslankyni Jihoafrické republiky J. E. Celiu-Sandru Botha, s níž se zná. Ta poté, co si městys i jeho okolí včera prohlédla, mluvila o tomto regionu jen v superlativech.

„Zdejší krajina je pro mě doslova zjevením. Zamilovala jsem si ji na první pohled. Je velmi podobná venkovským oblastem v Jihoafrické republice. Rovněž mě zaujalo, kolik Holanďanů v tomto regionu žije – ať už jen přechodně, při dovolené, anebo trvale. Jejich řeč se velmi podobá té, kterou mluví lidé v mé zemi,“ řekla Deníku Celia-Sandra Botha.

A právě na tom mohou podle Petra Petra Lipenští stavět při svém úsilí nalákat do Frymburka i dalších obcí turisty či investory z Jihoafrické republiky. „Lipensko by se s nadsázkou mohlo nazvat jihočeským Holandskem. A Jihoafričané mají zase silnou vazbu na Holandsko i zdejší kulturu. Řeč osadníků, dnešních Afrikánců, je v podstatě zjednodušená holandština. Lipensko a Jihoafrická republika tak působí jako bratranec a sestřenice,“ rozvedl svou myšlenku Petr Petr.

Lákadel pro turisty z Afriky však oblast kolem největší české přehradní nádrže prý skýtá mnohem více.

Obyvatelé Jihoafrické republiky se na Lipensko mohou vracet především za krásnou krajinou. „Například Frymburk leží na Šumavě, tedy uprostřed lesů a hor, je tu i dostatek zeleně a klidu. Architektura je přitom městská, středověká, zasazená do přírodního rámce. A to je to, co náš potencionální klient z jižní Afriky vyhledává. Jihoafrická republika je nádherná, jsou tam obrovské prostory, kde je člověk sám se sebou, ale to bělochům příliš nevyhovuje. Proto se také snažili přinést do této země kus Evropy. Takže třeba Frymburk je přesně to, co oni hledají,“ vysvětlil Petr Petr, jenž Jihoafrickou republiku několikrát navštívil.

Jihoafričany však může zaujmout i okolí Lipenska. Například domy vystavěné podle architektury tazkvaného jihočeského selského baroka jsou téměř k nerozeznání podobné těm, které lidé v Jihoafrické republice postavili v takzvaném kapsko–holandském stylu. A tamní obyvatele jistě bude toto nevšední srovnání zajímat. „Jihoafričané jsou navíc doslova uchváceni Janem Husem, je to pro ně významnější filozofická a reformační postava než pro nás. A my jsme v kontaktu i s lidmi, kteří se jeho učením intelektuálně zabývají. Nejen pro ně by jistě byla zajímavá například návštěva Husince, ležícího nedaleko od lipenského regionu,“ doplnil Petr Petr.

Jak velvyslankyně Jihoafrické republiky v Česku J. E. Celia-Sandra Botha přislíbila, udělá vše pro to, aby své dojmy z návštěvy zprostředkovala i do své země.

To ocenili nejen představitelé místní samosprávy, ale také podnikatelé v turistickém ruchu. „Jsme rádi, že jsme dostali tu šanci stát se hostiteli tak významné návštěvy. Znamená to pro nás otevření dalších možností, dostali jsme šanci představit se nejen Evropě, ale už také světu,“ ocenil návštěvu starosta Frymburka Oto Řezáč. „Za posledních dvacet let jsme se dostali do pozice, že můžeme nabídnout i takový druh ubytování, který uspokojí také náročnější klienty z celého světa. Ubytovací kapacity jsou rovněž dostačující. Navíc nedaleko je letiště v Linci, odkud už si místní ubytovatelé vyzkoušeli přepravovat turisty do svých hotelů či penzionů. Takže uvítáme všechny turisty či investory z Jihoafrické republiky, ale i z dalších zemí světa,“ doplnil.
Příslib navázání bližší spolupráce s Jihoafrickou republikou viděl ve včerejší vzácné návštěvě i obchodní ředitel Wellness Hotelu Frymburk Jiří Lukeš. „Turistický potenciál v této zemi je jistě obrovský a pro nás představuje zajímavou výzvu,“ uvedl Jiří Lukeš.

Další oživení turistického ruchu na Lipensku by přivítal i provozovatel frymburského Hotelu Vltava Antonín Janský. „Teď je tady hodně Francouzů a také Holanďanů. Ale obecně turistů spíše ubývá. Takže pokud by přijeli i lidé z dalších zemí, bylo by to pro nás jedině dobře,“ řekl.