Zvýšené průtoky a kalná voda tekoucí v řekách po bouřkovém deštivém počasí v posledních týdnech negativně ovlivnily jakost vody prakticky v celém Jihočeském kraji.

Kvalita vody ve 29. týdnu

Odběr se uskutečnil 13.7. Lipno: Černá v Pošumaví - stupeň 1, 17,8°C, Horní Planá, stupeň 1, 16,5 °C, Lipno nad Vltavou, stupeň 1, 18,5 °C

Na Českokrumlovsku se naštěstí toky poměrně rychle čistí, takže v několika málo posledních dnech většinou nic nebránilo tomu, aby si obyvatelé regionu konečně užili letního koupání.

Například areál letních sportů s možností slunění a koupání ve Větřní teprve v pátek zažil svůj první letní den. „A to jsem chtěl sezonu zahájit 1. června,“ poznamenal provozovatel větřínského areálu Martin Měchura.

Jenomže musel čelit problémům kolem podepsání nájemní smlouvy s obcí a v polovině června, na kdy si stanovil další termín zahájení sezony, nebyla dostatečně čistá voda v rybníce, ze kterého bazén napájí. „Pak vypuklo třítýdenní období dešťů. Ještě v sobotu přitékala do rybníka řeka a kalila v něm vodu. Vodu jsem tedy začal napouštět do bazénu až ve středu,“ přiblížil.

Však se také v pátek navzdory více než třicítce na teploměru do bazénu naháči moc nehrnuli, voda byla „jako křen“. Zato v dětských bazénech s prohřátou vodou bylo živo.

„Letos se koupu počtvrté. Dvakrát jsem se koupal na lipenské marině a jednou na Hluboké. Nejvíc se mi líbí na Hluboké, tam jsou tobogán, tunely, klouzačky, bublinky a tak, dá se tam víc řádit,“ svěřil se desetiletý Dominik Pradlička a posteskl si, že ve Větřní není ještě v provozu tobogán. „Po devítiměsíční odstávce chvilku trvá, než se zařízení vychytají všechny mouchy. Ale věřím, že do hodiny bude fungovat,“ ujistil Martin Měchura.

Ostuda pro Krumlov

Bazén ve Větřní je spásou i pro mnohé Krumlováky. „Pro Krumlov je hrozná ostuda, že něco podobného nemá. Přitom za hranicí v Rakousku mají koupaliště s tobogány a kdoví s čím vším pomalu v každé vesnici. Jezdíme proto sem. Docela dobré je to i na Štilci,“ říkala maminka malých dětí Simona Pradličková. „Tady je to pro děti strašně fajn,“ pochvalovala si místní Naďa Pradličková.

Rekreační areál s přírodním koupáním ožívá i v Kaplici. „Od května jsme ho připravovali na provoz, od června je otevřen a na provoz dohlíží služba,“ sdělila provozní Technických služeb města Kaplice Jana Kotlasová. Nějaké mimořádné úpravy město v areálu neprovádělo. Samozřejmě ale jako každoročně bazén nechalo vypustit a vyčistit. Ale obyvatelé Kaplice si ho zatím příliš neužili. Ani v okamžicích, kdy nepršelo, protože tráva byla mokrá a nebylo kam si lehnout.

Kvalitu vody v kraji sleduje krajská hygienická stanice. Zatímco například na Orlíku nyní na několika místech kvůli zdravotnímu riziku hygienici koupání nedoporučují, naopak vynikající kvalitu vody vykazují například rybníky Hejtman a Staňkovský na Jindřichohradecku.

„Také všechny koupací oblasti na Lipně, tedy pláže v Horní Plané, Lipně nad Vltavou a v Černé v Pošumaví,“ ujistil mluvčí Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje František Kotrba.

Koupání a plány

Malonty: Tamní přírodní nádrž letos není nic moc. Kvalita vody je horší, po povodních jsou v nádrži splaveniny. Obec v nejbližší době úpravy nechystá. Betonová nádrž je vyžilá, chybí zdroj vody pro napouštění. Pro budoucnost se počítá s vyhledáním zdroje vody například z bývalých studní, ale bude třeba nemalých investic.

Kaplice: Město žádá spolu s Freistadtem o přeshraniční grant na důkladnou rekonstrukci místního areálu s přírodním koupáním. Pak by ho chtělo ve čtyřech etapách opravit a vylepšit od sociálů až po bazén a sportoviště. Ale spolyká to miliony korun.