„Tady jsme začínali před osmi lety. Letos jedeme tři závody. Lokality se mění, jedině Lipno od roku 2017 každý rok zůstává,“ řekl Deníku v lipenském kempu Modřín spolupořadatel akce Zdeněk Pól.

Břeh jihočeského moře, jak se lipenské nádrži přezdívá, byl v sobotu 4. května 2024 hustě poset stany a obytnými karavany. Mnohé patřily účastníkům závodu, který se trochu vymyká běžným zvyklostem.

„S konceptem přišel mistr světa v závodech horských kol Michal Prokop,“ říká Zdeněk Pól, který je spoluautorem myšlenky závodu na Lipně. Dodává, že se jede svým způsobem naslepo, odtud i anglický název Blinduro, což je spojení slov blind - slepý a enduro - označení pro motoristickou soutěž. Na trať se vyráží, aniž by jezdci předem znali trasu, nedá se na ní předem trénovat. Jede se jen podle značek v terénu, startuje se v malých skupinách.

Zahájení cyklistické sezóny se konalo pod patronací Nadace jihočeské cyklostezky a Jihočeského kraje v Lipně nad Vltavou, Loučovicích a Vyšším Brodě.
Cyklistická sezóna začala na Lipně krásnou vyjížďkou podle vody

„Závody jsou dvoudenní,“ doplňuje Zdeněk Pól. Podnik je určený hlavně pro amatéry. Název lipenského Blinduro 500+ je odvozený od počtu účastníků, kterých bylo letos téměř šest set. Závodů se přes rok dělá více. Místa se střídají. Letos se pojede ještě letní a podzimní závod. Lipno jako pořadatelské místo zůstává, ale trať se mění. Letos už se jel zimní závod na Slapech. Jednotlivé podniky jsou samostatné, ale kromě cen lze získat i body do celoročního pořadí.

Jezdci musejí zdolat okruh, na kterém jsou měřené úseky jako v rallye nebo motocyklovém enduru. A jen měřené úseky se započítávají do výsledku. Protože je účast mezinárodní, pokyny startéra znějí v angličtině, registrace před tím, než se vyrazí na trať je dnes samozřejmě pomocí čipu. A mezi příznivci horských kol, kteří se perou s kilometry, jsou cyklistky i cyklisté, zkušení i ti, kteří teprve zkušenosti sbírají. Závod je otevřen všem. Dokonce nabízí i kategorii elektrokol.