Právě na výcvik záchranářských psů se budou lipenští vodní záchranáři v této sezóně soustředit víc, než bylo zvykem. „Čeká nás intenzivní výcvik psů k vyhledávání utonulých osob, organizace zajištění školení, kurzů vodní záchrany a poskytování první pomoci pro veřejnost. Náhoda tomu chtěla, že máme mladé záchranářské psy, které musíme vycvičit,“ shrnul Milan Bukáček, náčelník českokrumlovských vodních záchranářů, kteří slouží v Dolní Vltavici, úkoly svých svěřenců.

Policie v Horní Plané bude brázdit Lipno na vodním skútru.
Hladinu Lipna budou brázdit na vodním skútru. V Horní Plané mají nového mazlíka

Právě krumlovští záchranáři patří k nejpočetnějším, nejaktivnějším, nejlépe organizovaným a také vybaveným pobočným spolkům vodní záchranné služby v ČR. Teď chtějí také navázat užší spolupráci se svými rakouskými kolegy, kteří se během letních prázdnin budou podílet na zajišťování služeb u vodní nádrže Lipno. Od poloviny června je budou bezplatně držet vždy čtyři záchranáři.

„Vodní záchranáři jsou stálicí a ikonou Lipenska. To, že spolupracují se zahraničními kolegy, je pro ně také samozřejmostí. Pro Lipensko jako celek je to příklad vzorné mezinárodní reklamy na bezpečnou dovolenou u největší vodní hladiny v Čechách,“ říká o vodních záchranářích, kteří jsou také členy Turistického spolku Lipenska, předseda spolku Jiří Mánek.

Vzhledem k tomu, jak je celé Lipensko v létě turisty oblíbené, se dá čekat, že se vodní záchranáři přes léto rozhodně nudit nebudou. Loni provedli 54 záchranných akcí, z toho 38 při letních službách, a celkem při nich zachránili a ošetřili 183 lidí. 32 z nich bylo v přímém ohrožení života. Podle Milana Bukáčka ale patřil minulý rok spíše k těm klidným. „Počet zásahů byl nižší než v předchozích letech,“ shrnul s tím, že šlo např. o záchranu posádky z převrácené dračí lodi. Pak ještě museli loď najít a vyzvednout. Zasahovali také na souši, kdy malé dítě proběhlo skleněnou výplní dveří a mělo četné a závažné řezné rány. „K nejčastějším zásahům patří uvíznuté a převrácené plachetnice,“ dodává velitel VZS ČČK ČK.

Vodní záchranáři, kteří slouží v létě na Modříně na Lipně, dostali od nemocnice zánovní sanitu zn. Renault Trafic.
Krumlovská nemocnice věnovala vodním záchranářům sanitu

Na stanici vodních záchranářů v Dolní Vltavici se přes léto střídá zhruba padesátka dobrovolníků. V létě drží stálé služby na základně, v zimě dohlížejí na bruslaře na ledové dráze. Zajišťují také zdravotní a záchranný dozor především při sportovních akcích. Nechyběli ani u významných mezinárodních akcí, jako jsou SouthBohemia Classic, závod X-Terra nebo Lipnosport Fest.