Dívky si na vlastní kůži vyzkoušely záchranu tonoucí osoby z vody pomocí paddleboardu i s následným vytažením do záchranářského člunu pomocí speciálních pásů. Rychlokurz zvládly za tři hodiny, ale neměly to snadné.

„Podmínky pro nácvik tohoto druhu byly velmi příznivé. Slunce nesvítilo, lehký vítr rozvlnil jezero, takže loď i trochu houpala a záchrana pomocí paddleboardu tak byla náročnější jak po fyzické, tak pro psychické stránce. Pro někoho, kdo je v této situaci prvně a není plavecky zdatný jedinec, navíc ještě před televizním štábem, nemusela být tato situace úplně snadná, přesto dívky výcvik pod naším vedením zdárně absolvovaly,“ uvedl zástupce náčelníka vodní záchranné služby Petr Michalík, alias Béďa.

Vodní záchranáři mají se školením mládeže velkou zkušenost, pravidelně organizují pro university z republiky vícedenní Kurzy záchrany z vody a řešení krizových situací. „S vlastními dětmi a mládeží pracujeme celoročně, a tak rizikovost v jednotlivých situacích, co děti a mládež zvládnou, velmi dobře dokážeme vyhodnotit,“ dodává Petr Michalík.

Prezident Petr Pavel s vodními záchranáři na Lipně.
Prezident Petr Pavel přijel mezi vodní záchranáře do Dolní Vltavice

Záchrana života je vždy otázkou několika minut a je důležité být na takové situace, které nás mohou v běžném životě potkat kdykoli, připraven. Záchranáři se i s týmem Miss ČR věnovali laické kardiopulmonální resuscitaci s i bez použití AED (Automatizovaný externí defibrilátor). „Dívky by měly být ode dneška schopny rozpoznat náhlou zástavu oběhu a vědět, jak se v takové situaci zachovat,“ komentuje s úsměvem zástupce náčelníka vodní záchranné služby.

Vodní záchranáři provádějí kurzy první pomoci a vodní záchrany i pro firmy, školy a jiná zařízení. Pravidelně školí v celém regionu. Aktivně tak působí na širokou veřejnost tak, aby byla schopna kvalitně poskytnout první pomoc, a v dalších činnostech v krizových situacích. Návštěva finalistek Miss ČR byla ale jednou z nejpříjemnějších skupin, které záchranáři školili. Šlo o příjemné zpestřením dne na základně v Dolní Vltavici, kde zajišťují záchranáři služby v rámci svého osobního volna bez nároku na honorář.

Milan Bukáček, Michaela Petrů