„Uplynulá lyžařská sezona patřila mezi ty lepší," sdělil ředitel společnosti Lipno Servis Petr Dušek. „Byla zhruba o patnáct procent vydařenější než ta předchozí."

Je to tak trochu paradox. Zatímco provozovatelé skiareálů na Českokrumlovsku si nad letošní zimní sezonou mnou spokojeně ruce, malé sjezdovky jsou na tom přesně naopak. Zimní sezona je pro ně totální propadák. Co rozhoduje o úspěšnosti zimní lyžařské sezony v posledních letech, je jasné – možnost umělého zasněžování. Sezonu si pochvalují také provozovatelé Ski areálu Kozí Pláň. Tam investovali do modernizace zasněžovacího systému, a vyplatilo se.

Sjezdovky, které nejsou vybavené sněžnými děly, ostrouhaly. Přírodního sněhu počasí nadělilo poskrovnu. Už druhým rokem za sebou tak nezahájil lyžování například Ski klub Chmelná. „Pustili jsme vlek jenom dvakrát odpoledne, ale oficiální lyžování se nekonalo," potvrdil za provozovatele Josef Šandera. „Přemýšleli jsme nad umělým zasněžováním, ale situace kolem pozemků nám nedovoluje nic dělat. Nezbývá, než na sníh čekat a modlit se." V Jaroměři u Malont lyžovali tři dny.

Sjezdovku provozuje TJ Hraničář Malonty. A jeho členové, jakmile napadne sníh, toho ihned hledí využít. „Podařilo se nám během těch tří dnů zorganizovat lyžařské sjezdařské závody pro věkové kategorie od pěti do pětašedesáti let," říkal s úsměvem malontský učitel Pavel Majer. „To jsme tehdy přijeli s dětmi z lyžařského výcviku z hor a za týden jsme uspořádali závody." Ve škole dokonce zvládli i závody v biatlonu.

„Zima nám ale nepřeje," říká Pavel Majer. „Uvažujeme proto drobet i o děle, ale už máme také starý vlek, který bude potřeba vyměnit. Náklady jsou vysoké, avšak chybí to podstatné – mráz."

Druhým rokem se lyžovačka nekonala ani na sjezdovce Rohy Brloh. „Lyžařská sezona tam ani nezačala," přikývl Jiří Tancer ze Ski klubu Rohy. „Vše bylo komplet připravené, ale nejezdili jsme ani den. Nebyl žádný kšeft už druhý rok po sobě."

Brložskou sjezdovku vždy využívají k levnému lyžařskému výcviku Základní školy v Křemži a Brloze. Nyní mají kvůli nedostatku sněhu skluz dva roky. „O umělém zasněžování ale neuvažujeme," říká Jiří Tancer. „Museli bychom tu pak provést různá opatření, jako třeba zpevněné parkoviště, a to nechceme. Navíc jsme tu v CHKO Blanský les."

Na technický sníh nepomýšlí ani vedení obce Brloh. „Zasněžování by spotřebovalo hodně vody a energie," vysvětluje starosta Martin Toman. „Navíc svah na lyžování je na jihovýchod, kde má slunce obrovskou sílu, nemělo by to smysl."

„Necháme to na přírodě," doplnil Jiří tancer. „Předěláme se na travní lyže," smál se.
A jak si užili lidé poslední lyžování na Lipně?

„Je to super. Žádní lidé, což mě překvapuje," pochvalovala si Zuzana Meškán Vitoňová z Českých Budějovic. „Letošní sezonu jsem si užila skvěle. Lyžovala jsem v Rakousku, Itálii i tady na Lipně."

„Jsem tu poprvé a zkouším to na snowboardu," svěřil se David Volavka z Plané nad Lužnicí. „Je to pro mě zážitek, chci se to naučit. Mám už úplně mokrý zadek," smál se.