Závod je navíc doplněný o dětské soutěže, hry a ukázky práce policistů a záchranářů.

Jihočeská policie zve všechny obyvatele kraje a také návštěvníky lipenské přehradní nádrže i okolí na den plný sportovních, adrenalinových zážitků k penzionu Vyhlídka na XVIII. ročník vysoce náročného závodu zásahových jednotek ŠUMAMAN 2015. Závodící týmy budou podle rozlosování startovat v sobotu od 6 hodin.

Návštěvníci dne, mimo sledování policejních sportovců zásahových jednotek z celé republiky, se mohou s dětmi zapojit do připravených dětských závodů. Na své si přijdou děti do šesti let, junioři si pak mohou vyzkoušet zmenšenou verzi velkého závodu, a to Šumamana Juniora. Pro děti všech věkových kategorií je připravena soutěž s mnoha disciplínami, pod názvem Lipno patří dětem.

Všichni účastníci celého sportovního dne zhlédnou ukázky práce hasičů, policistů, kynologické záchranné brigády, sokolníků a dalších.

Na náročnou trať, která vede šumavskou přírodou, vyrazí 21 týmů. Závodníky z řad policejních specialistů čeká zhruba 45 km náročným terénem. Trasu zdolávají dílem na horských kolech, dílem na raftech i pěšky. Po celé trase je připraveno několik stanovišť, kde musí každý člen týmu zdolat několik úkolů. Většina disciplín se plní vysoko v korunách stromů pomocí lan či provazových žebříků. Nechybí ani střelba, transport těžkých břemen, plížení či překonávání skalních stěn. Některá stanoviště jsou připravena v bezprostředním okolí Přední Výtoně a je možno tak přímo závodníky sledovat a povzbuzovat.

Dětské závody a soutěže začínají v devět hodin. Na poledne je připravena velmi dynamická ukázka zákroku policistů zásahové jednotky jihočeské policie proti ozbrojeným pachatelům ve spolupráci s vrtulníkem letky Policie ČR.

Celý sportovní den vyvrcholí vyhlášením vítězů závodu kolem sedmé večer a připraveným ohňostrojem ve 22 hodin.