České Budějovice, Český Krumlov – Cestování po Budějovicích zrychlí. Zhruba o měsíc dříve, než se plánovalo, skončí rekonstrukce Litvínovického mostu. Uvítají to především řidiči, kteří přijíždějí do jihočeské metropole od Českého Krumlova. Od 17. dubna, kdy rekonstrukce mostu začala, totiž museli využívat náhradní cesty do Českých Budějovic.

Dopravní omezení se dotklo hlavně centra města. Investorem akce je Jihočeský kraj a podle hejtmana Jiřího Zimoly bude most od pondělního rána zase plně sloužit veřejnosti. „Byli jsme si vědomi, jaké dopravní komplikace uzavírka a omezení na mostu způsobovaly," uvedl k urychlení prací Jiří Zimola a ocenil úsilí dodavatele i spolupráci s městem. Rekonstrukce přinesla mostu nový asfalt, chodníky, zábradlí či mostní závěry, její cena je 6,5 milionu korun.

Nebývalé zkrácení doby rekonstrukce o třetinu je podle Ivana Šota, vedoucího závodu Dopravní stavby JIH společnosti Swietelsky, souhrou několika příznivých faktorů. „Při rekonstrukci nikdy nevíte, do čeho jdete. Při stanovení termínů se vychází z té nejhorší varianty. Teprve průběh stavby ukáže, jestli se akce zrychlí, nebo zpomalí. Tady se sešly tři příznivé faktory," říká Ivan Šot za hlavního dodavatele s tím, že na mostě se pracovalo i o víkendech nebo v prodloužených směnách. „Přálo nám i počasí 
a naši dodavatelé nám také vyšli maximálně vstříc," říká Ivan Šot.

Až se 
v pondělí otevře po urychlené rekonstrukci Litvínovický most v Českých Budějovicích, dočkají se řidiči
i dalšího příjemného překvapení. V Mánesově ulici těsně za mostem přibude nový odbočovací pruh do ulice Boženy Němcové, který staví město. „Jeho vybudováním se uvolní dva jízdní pruhy pro přímý směr, který je značně vytížený. Stávající křižovatka Mánesovy ulice a ulice Boženy Němcové se tak zkapacitní a toto dopravní opatření sníží kolony vozidel," říká k investici za 3,9 milionu korun náměstek primátora František Konečný.

V souvislosti s finišujícími pracemi na mostě a v jeho okolí František Konečný upozorňuje na zvýšený pohyb těžkých vozidel v celém úseku, což značně omezí dopravu. „Pokud to bude možné, vyhněte se prosím do 26. června tomuto místu," apeluje proto na řidiče František Konečný. Ti řidiči, kteří budou místem projíždět, by pak měli podle náměstka primátora Petra Podholy věnovat zvýšenou pozornost aktuální organizaci dopravy.

Změny se dotknou i zastávek městské hromadné dopravy, protože zítra bude dočasně zrušena zastávka „KOH-I-NOOR – U Vodárny" a všechny spoje linky 7 ve směru na sídliště Máj budou vedeny odklonem ulicemi Lidická, Goethova, F. A. Gerstnera a Mánesova.
Práce na mostě byly výrazně urychleny, ale podle Ivana Šota, vedoucího závodu Dopravní stavby JIH dodavatelské firmy Swietelsky, nebyl původní termín nijak uměle natažen. „Jsme domácí firma, nasadili jsme všechny síly. Víme, že Litvínovický most je pro dopravu důležitý. Nebylo jednoduché všechno skloubit," řekl na adresu rekonstrukce Ivan Šot a vyzdvihl i stavbyvedoucího Miloslava Jindru. „Že to dopadlo takhle, je jen dobře. Představte si, že bychom termín o týden přetáhli," konstatoval s úsměvem pro Deník Ivan Šot. Urychlení opravy umožnily i změny technologie, například byly použity speciální sanační materiály s kratší dobou tuhnutí. Pokračovat ale budou drobné dokončovací práce.  

Dneškem počínaje se stavaři pustí do rekonstrukce rovného pruhu z Č. Budějovic na Kájov na křižovatce u Porákova mostu.
Tento pruh bude tedy uzavřen a křižovatka bude méně průjezdná. Kdo se chce vyhnout kolonám, měl by přes Krumlov zvolit objízdnou trasu. Se špatnou průjezdností Č. Krumlova je třeba počítat minimálně do poloviny července, kdy má být rekonstrukce křižovatky ukončena. Podle dopravních expertů má nová světelná křižovatka výrazně zlepšit plynulost provozu v klíčovém bodě Českého Krumlova.