Do jara se pro veřejnost otevře a zahájí provoz nový dům chráněného bydlení na kaplickém náměstí. Vzniká rekonstrukcí budovy, jež bývala sídlem katastrálního úřadu a v jejímž přízemí fungoval bufet. Stavba byla do konce roku ukončena. „Všichni dělali vše pro to, aby byla do konce roku hotova,“ přitakal místostarosta Pavel Svoboda. Objekt ještě čeká na kolaudaci, poté bude následovat množství práce na dolaďování, úpravách a zařizování interiérů. Jedná se o unikátní projekt, na němž spolupracují tři subjekty – město Kaplice, Domov pro seniory Kaplice a Jihočeský kraj. „Majitelem objektu je město, my v něm chráněné bydlení budeme provozovat a Jihočeský kraj je zřizovatelem služby,“ vysvětlila již na počátku rekonstrukce ředitelka Domova pro seniory Vladimíra Holczerová. „Je to ojedinělý projekt v České republice, díky kterému se rozšíří portfolium sociálních služeb na Kaplicku.“

V rámci rekonstrukce přibyla i přístavba objektu, v němž vznikne čtrnáct bytových jednotek například pro lidi se zdravotním postižením. Kromě bytů obsahuje objekt také společné prostory pro komunitní setkávání jejich obyvatel, jimž budou pomáhat profesionálové z domova seniorů.

Děla na Lipně chrlí sníh jako o závod.
Na Lipensko se vrací zima, lyžování a radovánky. Bude i zabijačka

Areál bývalého krumlovského podniku Jitona na výrobu nábytku v ulici Pod Kamenem je dnes již k nepoznání. Celý se proměnil v obrovské staveniště, ze kterého postupně vyvstane nová městská čtvrť Krumlovský Vltavín. Postupně zde ve třech etapách vznikne 62 apartmánů a 131 bytů. Součástí projektu jsou také komerční prostory pro obchody, restaurace či kanceláře. V popředí areálu již začínají růst hrubé základy nejvýraznějšího objektu, kterým bude šestipodlažní apartmánový dům s vysunutými boxy a šikminami, jenž by měl být dokončen jako první v druhé polovině roku 2023. Návrh od architektonického ateliéru A8000 počítá i s obnovou potoka, velkorysými balkony, lodžiemi a terasami i zelenými střechami. Budoucí čtvrť bude ležet v údolí potoka mezi panelovými sídlišti Za Nádražím a Mír. Staví ji Investor SVV real, s. r. o. Projekt centrálního bydlení v Českém Krumlově nabídne 193 apartmánů a bytů od 1+kk až po 5+kk, plnohodnotné garáže a kryté i venkovní parkovací stání. „Jelikož bude šestipodlažní apartmánový dům dobře viditelný z blízké silnice i zastávky MHD, jsou v jeho přízemí navrženy pronajímatelné jednotky s možností komerčního využití,“ doplnila architektka Daniela Týfová ze studia A8000.

Divočák. Ilustrační foto.
Lovečtí psi, i z Krumlovska, se nakazili od divočáků smrtelnou nemocí

Nová víceúčelová sportovní hala vyrostla na zeleném hřišti v Dolním Třeboníně. Dokončena by měla být ještě před nástupem jara. Výstavba sportovního a společenského centra se v Dolním Třeboníně, kde citelně chybí, připravovala spoustu let. Hlavní těžkostí bylo zajistit financování tak náročné stavby, ale i jejího následného provozování. „Stavbu haly se nám nakonec bohužel podařilo zahájit v nejméně vhodnou dobu,“ konstatoval starosta Dolního Třebonína Pavel Ševčík. „V době, kdy nastalo zásadní zdražování stavebního materiálu a jeho nedostatek společně s nedostatkem pracovníků takřka všech profesí, které se na stavbě podílí. Původní náklady na stavbu byly plánovány mezi 27 až 30 miliony korun. Dnes jsme se kvůli šestiletému zpoždění a po doplnění vybavení stavby o vzduchotechniku, saunu a další zařízení, které nebylo součástí původního projektu, v souběhu s inflací a zmíněným zásadním zdražením všeho stavebního materiálu, dostali na více jak dvojnásobek původní ceny.“ Základem haly bude tělocvična vhodná prakticky pro všechny sporty. V budově bude rovněž malý sál pro společenská setkávání a zázemí pro pohostinství. V jedné části haly budou umístěny také sauna, posilovna, zázemí pro menší sporty, jako je stolní tenis. Hala je konstruovaná tak, aby před ní bylo možné i venkovní posezení a venkovní aktivity.

Nová sportovní hala byla ke konci roku dokončena i v Kaplici. Ta vznikla pod areálem učiliště v místě, kde předtím stála čtverhranná budova s tělocvičnou, již město nechalo kvůli špatnému stavu zdemolovat. Nyní tam stojí nová oblouková sportovní hala, pochopitelně moderní a větší než ta původní. Halu tvoří dvě obloukové konstrukce. Kromě velké tělocvičny obsahuje i tělocvičnu malou, čtyři šatny, nářaďovnu, sociální zařízení pro sportovce i diváky, hlediště pro stovku lidí, zázemí pro správce a také bufet.

O dotace na tento rok mohou město Český Krumlov žádat spolky a organizace. Ilustrační foto.
Český Krumlov příspěvky spolkům a oddílům letos nezkrouhne. Mohou žádat o dotace

Otevřený je již zhruba od Vánoc také nový most přes Malši v Kaplici směrem na Benešov nad Černou. Ten nahradil původní zastaralý a chátrající most. Most budoval kraj ve spolupráci s městem. Je širší, se dvěma jízdními pruhy a chodníkem.

Obrovskou investici si vyžádala také rekonstrukce Kozákova mostu přes římovskou přehradu u Velešína. Ten byl k velké úlevě motoristů opět zprovozněn v listopadu. Most prošel důkladnou opravou a rekonstrukcí za více než 60 milionů korun. Bylo nutné provést sanaci spodní stavby a nosné konstrukce, výměnu vozovky, osadit nová svodidla a zábradlí i vyčistit kanalizaci. Stavba byla poškozena také lokálními korozemi.