V úterý například probíhalo losování zaregistrovaných volebních stran a hnutí na Kaplicku. Na kaplické radnici začalo losování hned v osm hodin ráno a skončilo těsně po 10.50 hodin, což byl čas stanovený pro rozlosování kandidátek v poslední a nejmenší obci na Kaplicku, ve Zvíkově.

Jelikož jejich zmocněnci na radnici nepřijeli, losovaly úřednice k tomu určené bez nich. Což bylo hotové raz dva, protože Zvíkov nechal zategistrovat jenom dvě kandidátky.

„Určili jsme jednotlivé časy, kdy bude která obec losována, a bylo na zmocněncích, zda se ho zúčastní. Pokud tu byli, dozvěděli se číslo příslušné strany hned, ostatní informujeme zápisem z losování,“ sdělila vedoucí odboru vnitřních věcí a školství Soňa Šindelářová. Na Kaplicku nebyly žádné potíže, všechny kandidátky stran a hnutí, které se rozhodly jít do voleb, byly zaregistrovány.

V Krumlově už znají strany čísla svých kandidátek od pátku. „Svůj k svému,“ okomentoval se smíchem výsledek losování Jaroslav Balcar, volební zmocněnec Strany práv občanů Zemanovci. Těm los přiřkl jedničku.

Pětku má KSČM. „Pětka je pětka, já na nějaké hry s čísly moc nejsem,“ řekl volební lídr KSČM Petr Šandera.

ČSSD získala devítku. „Ještě štěstí, že nemáme pětku, to by mohlo říkat: páté kolo u vozu,“ řekl Jan Vaněček z českokrumlovské kandidátky ČSSD.

„Devítka mne provází životem: Mám devět tříd, devátého držím vždy půst, bral bych devět křesel v zastupitelstvu pro naši stranu a podle Mayů je devítka symbolem naplnění plánů. Kéž by se nám to podařilo,“ shrnul včera Jan Vaněček.

Jitka Zikmundová ze Sdružení nezávislých – Město pro všechny míní, že sedmička, kterou získali, je šťastné číslo. „Vždyť bylo sedm statečných, je sedm dní v týdnu a tak dál. Zkrátka respektujeme, bereme, akceptujeme,“ dodává.

Pořadí Český Krumlov

SPO Zemanovci 1, Volte Pravý Blok www.cibulka.net 2, Nezávislí a Zelení 3, TOP 09 4, KSČM 5, KDU – ČSL 6, Město pro všechny 7, ODS 8, ČSSD 9, Sdružení nezávislých – Sportovci pro Krumlov 10

Pořadí Kaplice

NEZÁVISLÍ 1, Věci veřejné 2, ODS 3, SNK Evropští demokraté 4, ČSSD 5, KSČM 6, Změna 2010 7, KDU–ČSL 8

Zuzana Kyselová, Zdeněk Zajíček