Rafťáci všech zemí, spojte se. Tato parafráze na známé heslo by se od nynějška po dobu následujících dvou let mohla ozývat v českokrumlovském regionu čím dál častěji. A to především na trase mezi lipenskou přehradou a Čertovou stěnou. Tato část toku Vltavy se totiž na přelomu srpna a září roku 2012 stane dějištěm mistrovství Evropy v raftingu.

To je dobrá zpráva nejen pro sportumilovné obyvatele regionu, ale také například pro Loučovice. Hlavní trasa závodu totiž povede přes ně a už v minulých letech dovedly rozdivočelé proudy přilákat do těchto míst hodně závodníků i diváků.

„Už to máme oficiálně přiděleno,“ řekl včera závodní kanoista Jan Veber s tím, že hlavním pořadatelem byl Mezinárodní federací raftingu určen Svaz vodáků České republiky. Společně s ním se na pořádání akce budou podílet i lipenské organizace a sdružení. Startovní výstřel pro zahájení prací tedy zazněl, nyní začíná boj s časem, nutný k tomu, aby se vše stihlo připravit.

„Obec Loučovice podporuje a vítá jakékoliv sportovní aktivity v obci, neboť se jedná o oživení turistického ruchu a dění v regionu pod lipenskou přehradní nádrží,“ zněla oficiální reakce vedení Loučovic na žádost o povolení závodů v těchto místech, podepsaná ještě Pavlem Sládkem, dnes už bývalým starostou obce.

Nicméně dá se předpokládat, že i nové osazenstvo zastupitelstva bude pro. Například Josef Gondek, před volbami lídr SPOZ – Zemanovci, nyní zastupitel, pro Deník uvedl, že by bylo vhodné změnit Loučovice ze současné průmyslové obce na obec s moderní turisticko – rekreační infrastrukturou a zázemím, které by celoročně přitahovalo daleko větší počet turistů a rekreantů, a to nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Právě k tomu bude mít během nadcházejících dvou let vedení obce první velkou příležitost. Vždyť podobných akcí se v zahraničí účastní závodníci z až třiceti pěti zemí a návštěvnost pořadatelé počítají i na deset tisíc lidí denně.

Loučovice mají zhruba 1800 obyvatel, z toho tisícovka je takzvaně práceschopná nebo může být výdělečně činná. Kvůli postupnému propouštění ze zdejších papíren se bez práce ocitlo postupně přes tři stovky lidí. Naposledy při uzavření provozů to bylo skoro dvě stě místních.

Turistický ruch by tak mohl přinést pro Loučovické zajímavé možnosti.

Oficiálně se za pořadatele už také postavily obec Lipno nad Vltavou a Jihočeský kraj.

Politickou podporu tedy mistrovství má, teď už jde o peníze, které bude nutné investovat do přípravných prací. „Svaz asi dostane minimum, čili musíme začít shánět sponzory a ty by mohla přitáhnout předběžná dohoda s televizí o přímých přenosech,“ doplnil Jan Veber.

A na co se mohou už dnes návštěvníci připravovaného Mistrovství Evropy v raftingu těšit? Bezmála devítikilometrová trať na Vltavě má mezi lipenskou hrází a prostory cíle, tedy železniční zastávkou za Čertovou stěnou, převýšení 141 metrů. O titul mistrů Evropy se na ní utkají posádky raftů R4 a R6, což znamená čtyřčlenná šestičlenná a šestičlenná seskupení. Podle prvních odhadů by to mohlo být až sedm stovek závodníků.

První disciplínou bude takzvaný Time trial, což je sprint na krátkou trať. Podle výsledků, které dosáhnou, jsou zařazeni tito rafťáci do další disciplíny, která nese název Head To Head, čili v překladu hlava na hlavu. Stejná trasa, ale dvě posádky najednou, za určitých podmínek je jim dovoleno leccos, vzájemné vytlačování se z trati, nárazy člunů do sebe a podobně.

Dalším úkolem, se kterým se budou muset závodníci popasovat, bude slalom a po něm sjezd. Ten už obsáhne celou trasu proudů Vltavy takřka od hráze až po železniční zastávku pod Čertovou stěnou.

Tuzemští závodníci na raftech mají ve světě i v Evropě respekt. O tom svědčí i úspěch jihočeských rafťáků na zatím posledním Mistrovství Evropy, které bylo uspořádáno letos v Itálii. „Posádka Hanace Outdoor Club Rafters, která trénuje také na Lipně, by za dva roky chtěla určitě opět stát na stupních vítězů,“ shrnul závodník Jan Veber s tím, že v Itálii letos zabodovali v kategorii R4.