Budoucnost prý patří LED technologiím. Dioda, která vyzařuje světlo, je levná na provoz, má vysokou účinnost a životnost. Má rychlý start a je odolná i vůči vibracím. Není divu, že roste potřeba výrobních kapacit.

A když se rozhodne výrobce umístit svůj podnik do míst, kde je vysoká nezaměstnanost, je to jistě dobrá zpráva. Loučovice, které po zavření místních papíren patří k jihočeským místům s dvacetiprocentní mírou nezaměstnanosti, mají naději. Dnes totiž 
v objektu Vltavského mlýna podepíší zástupci česko-německé firmy Industrial 
Light and Control, a.s., (ILC) kupní smlouvu na část bývalých papíren, kde do tří měsíců rozjedou výrobu LED osvětlení.


O novém podniku v Loučovicích jsme hovořili s předsedou představenstva ILC, a.s., Petrem Stránským. Firma ILC, a.s., vznikla spojením německé firmy COMplus AG, která má technologii výroby pouličních a interiérových lamp, a plzeňské firmy, která se zabývá regulací a řízením tohoto osvětlení. Společně vyvinuly LED svítidlo pro veřejné osvětlení, které má nejen nový design, ale i její elektrická a mechanická část je zcela nová. A tato osvětlení se budou právě v Loučovicích vyrábět. Do konce roku by zde mělo najít práci až třicet lidí.
Jen pro zajímavost, dodavatelem hliníkové části lampy je jihočeský podnik Motor Jikov.


A proč si představitelé firmy ILC vybrali Loučovice? „Moji rodiče pocházejí z jihu Čech. Loni jsme se zajeli podívat na mistrovství v raftingu do Loučovic a potkali se zde 
s dnes již českým prezidentem Milošem Zemanem. Hovořili jsme o kritickém stavu tohoto místa. To bylo impulsem pro nás, abychom využili dobré polohy obce v takzvaném trojmezí a rozhlédli se po vhodné výrobní kapacitě právě tady," říká Petr Stránský. „Hledáme zkušené lidi, kteří si také budou vážit své práce," doplnil předseda představenstva ILC.


Plánují, že by tady mohli také dostat příležitost vysoce kvalifikovaní lidé s tělesným postiženým. „Je mnoho odborníků, kteří se vinou úrazu dostali na vozík. Najít práci, aby s ní mohli spojit i rodinný život a přestěhovat se, je pro ně mnohdy velmi obtížné. A právě tady v Loučovicích je šance takové HI-TECH pracoviště vytvořit," dodává Petr Stránský.