Podezření vzniklo poté, když v poslední době náhle uhynulo několik psů a říká se, že i koček.

Například o šikovného psa přišla po mnoha letech Jana Morongová z Loučovic.
„Měli jsme jedenáctiletého kokršpaněla. Před nedávnem náhle umřel," líčila včera. „Nejdřív jsme si mysleli, že to bylo stářím, ale byla to podivná smrt. Pes totiž na svůj věk pořád vypadal nadmíru zdravě, byl veselý, čiperný, vůbec ne tlustý, působil mladě, byl šikovný. Běhal kolem baráku. Najednou přestal žrát, zvracel pěnu a za dva dny bylo po něm," kroutí hlavou. Pes rád utíkal z domu, v rodině tedy panuje podezření, že snědl něco otráveného.

Smutno mají doma bez psa i Balogovi. Jejich baseta Adynu zastihla podivná smrt sice už asi před půl rokem, ale majitelé trvají na podezření, že byla otrávena. „Měli jsme Adynu třináct let," vyprávěla Magdaléna Balogová z Loučovic. „Ale byla zdravá, čilá. Viděli jsme, že ráno venku něco sežrala. Během dne se pak nafoukla, začala slintat, pěnu u huby. Měla veliký tvrdý břicho a ještě toho dne umřela."

Množství případů podivných úmrtí se údajně v Loučovicích množí, ale definitivně nic potvrzeného není. Nikdo z majitelů postižených zvířat se totiž doposud neobrátil na veterináře.

„Tak o tom nevím, to je pro mě novinka," reagoval včera vyšebrodský veterinář Tomáš Jaroš.  V Loučovicích totiž veterinář není.

Takže by ho majitelé psů museli hledat ve Vyšším Brodě. „Čas od času se něco takového vyskytne, ale teď tu žádnou epidemii nemám."

Mohou majitelé psů podle příznaků bezpečně otravu poznat? „Velice těžko," konstatoval Tomáš Jaroš. „Nejčastěji se při otravách používají nějaké kumarínové preparáty, takže pak dochází k poruše srážlivosti krve a ke krvácivým stavům. Příznaky jsou pak krvácení, krev ve stolici,  krev ve zvratkách, jde to poměrně rychle. Jde také o to, kolik jedu zvíře sežere. A jak dlouho na něho jed působí."

Více čtěte ve čtvrtečním vydání Českokrumlovského deníku.