Nálada v Loučovicích je stále pod bodem mrazu. Jak už jsme v pátek informovali, soud poslal tento týden do konkurzu společnost Vltavský mlýn, která v obci provozovala papírnu, a bez práce se ze dne na den ocitlo 218 lidí. Většinou právě obyvatel Loučovic.

„Situace v Loučovicích je teď hodně špatná a bude se zhoršovat. Ve fabrice dělaly celé rodiny,“ okomentovala v pátek situaci výstižně Vlasta Slípková, kterou výpověď také neminula. Podle zaměstnanců už dlouhodobě vázlo i vyplácení výplat.

„Nejprve jsme ji dostávali kolem 12. dne v měsíci, pak se posunula až na 25. až 30. den. Minulý měsíc ji lidem dokonce dali nadvakrát. Pak slibovali, že se to zlepší, ale najednou fabrika končí. Lidi už pět měsíců nedostali prémie, na kterých jsou závislí, protože berou měsíčně i pouze sedm až osm tisíc korun,“ dodala Vlasta Slípková.

Mnozí ze zaměstnanců si tady koupili byty, ale teď zůstává velkou otázkou, z čeho je budou splácet. A to je jen špička ledovce problémů, které obci hrozí. Jak je místní samospráva bude řešit?

Podle starosty Pavla Sládka je první krok jasný: spojit se s úřadem práce. „Bylo nám přislíbeno, že tady úřad vytvoří detašované pracoviště, které se bude bývalým zaměstnancům věnovat,“ řekl Deníku starosta.

Ale to rozhodně není všenápravné. Pracovní podpory a sociální dávky jsou záležitostí dočasnou. Je třeba vytvořit nové pracovní podmínky. Ale kde a jak? Podle starosty v obci ani neexistuje plocha pro další možnou výstavbu nového komplexu, který by tu vznikl jako nový zdroj pracovních míst.

„Řešení budeme teprve hledat,“ uvedl v pátek František Petera, ředitel českokrumlovského úřadu práce. „Příští týden mám schůzku s insolventním správcem a teprve poté se dozvím další informace,“ dodal.

Dosud totiž nikdo nezná záměry správce či dalších odpovědných osob, kudy a v jakém časovém horizontu by se měla odvíjet budoucnost uzavřené fabriky.

Jak se řeší takové situace jinde? Vždyť přece loučovický problém není jediný a krach největších zaměstnavatelů, na kterých jsou závislé celé obce či někde i města, se čas od času uděje také v jiných státech.

„To už nás učili před dvaceti lety Angličané, jak tyto věci řešit,“ řekl František Petera a dodal: „Ale neexistuje na to jednotný recept. Každé místo má svá specifika. Řešit to může jedině příchod nového investora či zaměstnavatele. Někoho, kdo nová místa vytvoří. To nemůže udělat stát nebo úřad. Ten může lidem dočasně dát nějaké peníze, ale místní se musí snažit sami, tedy hlavně místní samospráva.“

Právě z titulu funkce samosprávy, tedy radnice a zastupitelů, vyplývá, že musí pečovat o své občany. Nyní je situace o to horší, že je těsně před volbami a zatím vlastně nikdo netuší, kdo bude na radnici a v zastupitelstvu za měsíc sedět a na koho tyto povinnosti padnou.

„Další krok v konkurzu může udělat pouze soud a věřitelé,“ říká místostarostka Petra Žižková. V lepším případě by se tak nový nájemce či provozovatel mohl teoreticky i objevit.