Na základě rozhodnutí vedení Správy NP a CHKO Šumava nebudou šumavští lesníci příští rok používat v lesích národního parku biocidy – chemické přípravky likvidující kůrovce. Stane se tak po více než deseti letech jejich soustavného používání.
„Doba chemických přípravků, které se používaly jako alternativní metoda v boji s kůrovcem, skončila," říká mluvčí parku Pavel Pechoušek s tím, že s kalamitou je konec.
„Každoročně se pečlivě vyhodnocuje kůrovcová situace a hrozba jeho šíření pro příští rok. I minulý rok jsme zvažovali chemii nasadit, nechali jsme se odbornými argumenty přesvědčit a chemii jsme letos na základě výjimky použili, i když to bylo velmi omezené množství. Rok 2014 již ale bude v parku bez chemie, a to poprvé za posledních deset let," uvádí ředitel parku Jiří Mánek.
Biocidy se v boji s kůrovcem na Šumavě používaly téměř každý rok. „Maximálních hodnot jejich spotřeba dosáhla v roce 2007 a 2008," pokračuje Pavel Pechoušek.
„Podle evidence jsme letos spotřebovali 75 litrů chemického přípravku Vaztak, což je zhruba o 20 litrů méně než loni. Je to ale méně než v roce 2007, kdy se spotřebovalo 2500 litrů tohoto insekticidu," uvádí Petr Kahuda, odborník na ochranu lesa ze správy parku. „Použití chemie v parku musí být pouze alternativní metodou v době, kdy je kůrovce příliš. Protože jsme Šumavu od velkého zdroje kůrovce již vyléčili, rozhodli jsme, že na rok 2014 o výjimku pro použití insekticidních přípravků na ochranu lesa žádat nebudeme," pokračuje Jiří Mánek.
Les před kůrovcem tak budou lesníci i dále ochraňovat jinými opatřeními. Aktivní přístup v zásahových oblastech parku přinesl pokles kůrovcem napadených stromů. V roce 2013 se použití přípravků na ochranu lesa v parku omezilo jen na nejexponovanější lokality na rozhraní bezzásahových území, především na Modravsku a kolem Srní.
„Použití chemických přípravků na ochranu lesa na základě řádně udělené výjimky v roce 2013 tak ušetřilo pokácení přibližně 6000 stromů. Proti minulosti se jejich nasazení týkalo jen zlomku území Národního parku Šumava," doplňuje Jan Kozel, náměstek pro lesní ekosystémy.
„Konec používání insekticidních přípravků v lesích parku je dalším naším reálným krokem k zajištění skutečné, nejen deklarované, ochrany přírody v nejrozsáhlejším národním parku České republiky," dodává ředitel Jiří Mánek.