Jen co si cestující zapamatovali všechny změny, které do časů odjezdů a příjezdů autobusů či vlaků vnesl nový jízdní řád z 12. prosince loňského roku, přišli dopravci s dalšími úpravami. Zásadní novinky však první úprava jízdního řádu, platná od neděle 6. března, nepřinesla.

„Většina změn, které nastaly, spočívá jen v posunutí časů odjezdů jednotlivých spojů v řádech minut. Reagovali jsme tak na požadavky cestujících nebo například škol a také jsme zajistili lepší návaznost těchto spojů na další linky,“ vysvětlil Miroslav Thon, dispečer českokrumlovské oblasti ČSAD Autobusy České Budějovice.

Upozornil, že na zásadnější úpravy jízdních řádů si musejí ve všedních dnech zvykat jen cestující na lince z Českého Krumlova do Českých Budějovic. „Jízdní řády se měnily například u spojů, které z Českého Krumlova vyjížděly v 6 hodin ráno. Časy odjezdů jsme posunuli tak, aby se lépe rozvrstvily v delším časovém úseku,“ uvedl Miroslav Thon.

Změna nastala i u autobusů odjíždějících z Českých Budějovic do Českého Krumlova okolo 16. hodiny, kdy jeden spoj vyjíždí v 15.55 a druhý v 17 hodin. „Také jsme zavedli nový spoj, který z Krumlova do Budějovic odjíždí ve 12.55 hodin. Další novinkou je autobus, jenž vyjíždí ve 14.20 hodin ze zastávky na Chvalšinské silnici směrem na Vyšší Brod. Ten pomůže především gymnazistům, kteří se tímto spojem mohou dopravit na autobusové nádraží, anebo s ním dále pokračovat do Větřní či Vyššího Brodu,“ doplnil Miroslav Thon.

Drobných úprav doznaly i některé spoje na dalších linkách. „Například autobus, který vyjíždí ve všedních dnech ve 14.40 hodin ze Světlíku do Českého Krumlova, nyní zajíždí i do Bohdalovic. A spoj v 9.15 ze Křemže do Krumlova teď cestující nově sveze do Holubova,“ dodal Miroslav Thon.
Zda k některým změnám přikročil i další autobusový dopravce, ČSAD Jihotrans, se nám včera zjistit nepodařilo.

Novinky čekají cestující také na železnici. Tou nejzásadnější je zřejmě zavedení nového spoje na trati z Českých Budějovic do Summerau, kde ze stanice Rybník vyjede do Horního Dvořiště o nedělích a svátcích nový osobní vlak v 17.55 hodin.

„Další změnou je, že na žádost města Vyšší Brod bude spěšný vlak ČD YETTI, který z Lipna nad Vltavou odjíždí v 17.02 hodin do Tábora, nově zastavovat i v Těchorazi,“ řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Doplnila, že s víkendovým spěšným vlakem z Lipna nad Vltavou do Tábora ČD YETTI se pojí i další změny. „Od 2. dubna pojede nově jen do Českých Budějovic. V úseku České Budějovice – Tábor pak bude nahrazen novým osobním vlakem s odjezdem z Českých Budějovic ve 20.19 hodin. Tento vlak bude zastavovat ve všech stanicích a zastávkách,“ upřesnila Radka Pistoriusová. Doplnila, že změna nastane na základě dohody s objednatelem spoje. „Jde o kompromis mezi požadavkem obcí a marketingovými aktivitami Českých drah,“ uzavřela mluvčí.