Lanová dráha ve Skiareálu Lipno v úterý stála několik desítek minut i se svými pasažéry. Ti se houpali v několikametrové výšce a čekali na svoji záchranu. Nejednalo se však o běžné návštěvníky oblíbeného lyžařského areálu, nýbrž o hasiče. Ti zde měli cvičení.
„Jedná se o nácvik záchranné a evakuační akce. Naštěstí máme za sebou jen takové nácviky, ostrou akci jsme tady zatím nezažili,“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru v Českém Krumlově Pavel Rožboud.
Horké chvíle mohly v minulosti nastat akorát na lanovce na Kleti. Ta nakonec byla ale zprovozněná ještě před příjezdem přivolaných hasičů. To však neznamená, že se sem tam lanová dráha na Lipně nezasekne.
„Je to stroj, může se tedy stát cokoliv. Někdy lanovka stála kvůli technické závadě 15 minut, někdy 20. Pokud je nějaká závada, tak lidi stáhneme přes nouzový pohon. Do 45 minut musí obsluha rozhodnout, zda je schopna lanovku rozběhnout. Pakliže ne, vyhlašuje se evakuace,“ popsal Hubert Hoffmann z obsluhy lanové dráhy ve Skiareálu Lipno.
Sedět ale 45 minut vystaven studenému větru a pak ještě čekat na záchranu, není samozřejmě nic příjemného. „Seděl jsem tam třicet minut a jsem úplně zmrzlý,“ klepal se jeden z hasičů, který dělal při úterní tréninkové akci figuranta. A to bylo relativně teplo.
Náročná práce
Hasičský záchranný sbor v Českém Krumlově disponuje devíti hasiči vyškolenými pro práci ve výškách.
„Z toho jsou vždycky tří na směně,“ dodal Rožboud. Podle jeho slov musí mít takoví lidé ke své práci vyloženě vztah. „Samozřejmě se do toho nedá nikdo nutit. V Českém Krumlově ale není problém sehnat vhodné kluky, kteří by byli pohybově zdatní,“ řekl ředitel českokrumlovských hasičů. „Tato práce je náročná na výcvik. Každý měsíc musí absolvovat praktickou část. Spoustu času stráví přípravou.“
Hasičští horolezci ale nezachraňují pouze ve výškách. Jsou vycvičení i do hloubek. Zkušenosti mají například se studněmi. „Zrovna nedávno vytahovali ze studně uhynulé zvíře,“ zmínil Rožboud.