Park Frymburk chce otevřít sezonu 27. prosince, což je stejný den, kdy měli v plánu zahajovat také minulý rok. Ke stejnému dni byly lyžařské areály v celé republice uzavřeny. Ve Frymburku nakonec sezonu nezahájili vůbec.

„Se zasněžováním jsme začali dříve než v předchozích letech. Loni to bylo například až v prosinci,“ řekla Martina Ostrýžová z Parku Frymburk.

Ve Frymburku vyrábí umělý sníh osm děl Technoalpin, což je nejlepší současná technika.

Součástí lyžařského střediska ve Frymburku je rozlehlý výukový park Médi Kubíka. Jsou zde dvě široké sjezdovky o délce 620 a 650 metrů, funguje zde lyžařská škola, ve které jsou k dispozici dva pojízdné pásy, celý den je také možné bobovat.

Sněžná děla, kterých mají aktuálně 60, „jedou“ od 23. listopadu i v Lipně nad Vltavou. „Zasypávají všech téměř 14 kilometrů sjezdovek," uvedla Olga Kneiflová mluvčí Skiareálu Lipno. "Přiblížili jsme se tak prvnímu letošnímu lyžování v čisté šumavské přírodě a věříme, že brzy spustíme i lanovky. Termín bude záležet na počasí a dostatku sněhu. Rozhodně chceme otevřít co nejdříve,“ ujistila.

Lipenský skiareál letos zahájil zasněžování o pár dní dříve než loni, kdy děla spustil 25. listopadu. Sněžná děla má rozprostřena po celém areálu, a tak je zasněžování i díky dostatku vody z přilehlé lipenské nádrže v provozu, kdykoliv je to možné a potřebné. Samozřejmostí je i zasněžování výukového hřiště Fox park, kde se učí lyžovat především děti. Slouží jim k tomu ideálně nakloněný svah a čtyři pojízdné koberce.

„Na zimu se na Lipensku těšíme každý rok a každý rok je to trošku napětí, protože nikdy dopředu nevíme, kolik nám příroda nadělí sněhu," přidal Jiří Mánek, předseda Turistického spolku Lipenska. "Za optimálních podmínek je tu pro běžkaře od Stožce po Lipno nad Vltavou 150 kilometrů stop. Úplné novinky se letos pro běžkaře připravují v okolí Svatého Tomáše. Svahy pro sjezdování máme upravované v Českých Žlebech, ve Frymburku a v Lipně nad Vltavou. Díky včasným mrazům a umělému zasněžování, které právě odstartovalo ve všech areálech, budeme na návštěvníky, kteří živí celý region, připraveni dobře a včas. Ti si pak Lipensko mohou užívat naplno."