Je zázrak, že na sjezdovkách kolem Lipna se stále ještě mohou prohánět lyžaři. A prohánějí se tam v hojném počtu, i když je konec sezony ve Frymburku a na Lipně, stejně jako ve skiareálech v Rakousku, už pomalu na obzoru.

Ve Skiareálu Kozí pláň ve Věžovaté Pláni odpískali konec již před týdnem. „Problém ve sněhu nebyl. Technického sněhu bychom měli dost, že bychom ho mohli prodávat," říkal včera provozovatel Václav Mazák. „Ale lidé neměli o lyžování zájem. Zima lidi zklamala, nebylo pořádně bílo, lidem se nechtělo lyžovat."

A tak tentokrát vleky na Kozí pláni jezdily pouze měsíc. „Ale nebylo to poprvé. 
V minulosti už jsme to také zažili. Naštěstí jsem byl letos opatrný se zasněžováním, tušil jsem, že zájem lyžařů dlouho nepotrvá. Jak letos finančně s provozem skiareálu dopadneme, se ukáže, až přijdou všechny faktury."

To sjezdovka v Brloze zůstala celou zimu osiřelá. Sněhu bylo tak málo, že se vleky vůbec nerozjely. „Vše bylo připraveno, my byli na lyžování naladěni – a nic," povzdychl si vlekař Jiří Tancer. A tak si letos malí a velcí lyžaři kromě sjezdování neužili ani tradiční karneval na lyžích, školáci z brložské školy přišli o lyžařský výcvik.

„Už jsme domluvení, že brložská i křemežská škola si to  tu vynahradí v příštím roce," dodal Jiří Tancer.

Zatím drží sníh i na frymburské sjezdovce na Martě, kde lyžařská trasa bíle svítí do daleka z hnědozelené krajiny. „V noci teploty klesají na minus dva stupně Celsia," konstatoval Martin Řezáč z Lipno Marketingu.  „Odpoledne sníh na sjezdovce měkne. Uvidíme, jak dlouho se tam bude ještě moci lyžovat. Do čtvrtka určitě," ujistil.

Připomněl ale, že obnovení provozu ski areálu na Martě byla pro Frymburk výhra.   Lyžaři tam celkem hojně jezdili i včera.  „Byl to úspěch také pro celé Lipensko," míní Martin Řezáč. „Protože areál nabídl zase jiný typ lyžování, spíše venkovský, než je na Lipně."

Na rakouské straně je jarní úbytek sněhu znát nejvíce ve Sternsteinu. Dnes provozovatelé  už asi zavřou tu nejtěžší, závodní,  slalomovou sjezdovku.

„Ve středu padne rozhodnutí, kdy si na Sternsteinu lidé letos zalyžují naposledy," řekl Martin Řezáč. „Doporučuji proto zájemcům o lyžování sledovat webové stránky."

Na Hochfichtu vydrží sníh déle, tam se bude lyžovat, dokud to půjde. Předpokládá se, že do konce března. Přestože panovala zima nevalná, provozovatelé rakouských sjezdovek si nestěžují. 
„Návštěvnost byla nižší, ale je to dobré. I z toho minima vytěžili maximum," řekl Martin Řezáč.
Lipenský ski areál bude dělat vše pro to, aby udržel kvalitní podmínky pro lyžování až do konce března.  O lyžaře rozhodně nemá nouzi. O uplynulém víkendu si slunečného lyžování užívalo na tři tisíce lidí. 

Více v úterním vydání Českokrumlovského deníku.