Kromě vyznavačů zimních sportů, kteří si pravou zimní atmosféru užívají v lipenském skiareálu pravidelně, v pátek poprvé kvality sněhu na zdejší Jezerní sjezdovce otestovaly také handicapované děti.

„Hlavním smyslem akce je začlenit zdravotně postižené děti mezi jejich zdravé vrstevníky,“ uvedla Jana Havrdová, mluvčí nadačního fondu Sluníčko pro děti, který páteční lyžovačku uspořádal.

„V naší snaze nás podpořili provozovatelé zdejšího skiareálu, kteří handicapovaným dětem umožňují využívat lanovky či služby instruktorů zdarma,“ doplnila.

Když se chce, všechno jde

Účastníci neobvyklé akce byli od zdravých lyžařů k nerozeznání. Vyčnívali snad jen svou odvahou a odhodláním bořit zažité mýty. Jako například osmiletá Natálka Aujezdská z Českých Budějovic, která je po těžkém úrazu téměř nevidomá. Vidí jen siluety postav či předmětů a barvy.

„Kromě lyžování cvičím aerobic, jezdím na kole, chodím po horách, lyžuji, plavu a také hraji golf,“ překvapila upovídaná sportovkyně. „Nejvíc mě ale baví golf, hraje ho totiž i spousta mých kamarádů,“ vysvětlila.

Podle Natálčiny maminky Michaely má nadějná sportovkyně výhodu v tom, že s většinou sportů začala ještě předtím, než téměř přišla o zrak. „S výjimkou golfu,“ podotkla Michaela Aujezdská.

Postavit se na svah se zavázanýma očima může být i pro zdatné lyžaře nepředstavitelné. Instruktorka lyžování Kristýna Flašarová, která měla handicapované děti na starosti, však ujistila, že lyžování nevidomým větší obtíže nedělá.

„Už jsme tu měli několik klientů s takovým postižením, dokonce i ze zahraničí, a vždy jsme to zvládli. Chce to jen více trpělivosti, musíme jim popisovat, jak vypadá terén nebo čemu se na sjezdovce musejí vyhnout,“ vysvětlila Kristýna Flašarová.

„Bylo to dobré, ani jsem se nebála. Za rok si to určitě zopakuji znovu,“ hlásila nevidomá Josefína Kolářová poté, co vystoupila z tzv. monoski. Zjednodušeně řečeno jde o sedačku připevněnou na lyži, s jejíž pomocí čtrnáctiletou Josefínu provezl po Jezerní sjezdovce tatínek.

„Bydlíme přímo v Lipně nad Vltavou, a tak využíváme všech možností, které tu jsou sportovcům k dispozici. Josefínku také vozíme po zdejší bruslařské dráze nebo chodíme společně plavat,“ zmínila maminka Zuzana.

Mezi handicapovanými sportovci byl včera na Lipně i tělesně postižený Arnošt Petráček z Jankova u Českých Budějovic, osmnáctiletý držitel světového rekordu v plavání na 50 metrů stylem motýlek.

„Plavání se věnuji už od svých šesti let. Lyžování beru jako skvělou relaxaci. Pocházím z Lipna, takže můžu porovnat, jak se tu lyžovalo dříve a jak dnes. A je to nepopsatelná změna,“ pochvaloval si Arnošt.

Páteční akce podle Michaely Aujezdské jasně ukázala, že lyžování není sportem pouze pro zdravé. „Chtěli jsme všem jasně ukázat, že společnost je na integraci handicapovaných dětí mezi jejich zdravé vrstevníky připravena. A to se, myslím, povedlo.“