Kolem třiceti stánků vyroste v pivovarské zahradě v rámci Krumlovského veletrhu během Kouzelného Krumlova. U nich se návštěvníci seznámí s neziskovými organizacemi a rozmanitými spolky Českého Krumlova, o jejichž činnosti možná nemají ani tušení.

Kouzelný Krumlov vypukne v pátek, takže město nyní žije jeho přípravami. „Dnes se v zahradě staví pivní stan, zítra se začne budovat jeviště,“ informoval v úterý ředitel Městského divadla v Českém Krumlově Jan Vozábal.

„Jistě zajímavé budou právě stánky neziskových organizací a spolků se svou prezentací, s hrami, malováním a podobně. Ve městě jich totiž působí spousta a Krumlovští to možná ani nevědí.“

Mezi nimi nebude například chybět stánek domu dětí a mládeže, u něhož mimojiné bude zpívat a hrát na kytaru Hanka Havlíčková, která rozdá dětem napsané písničky, aby mohly zpívat s ní. Kromě toho se v programu Kouzelného Krumlova představí všechny mažoretky DDM, které nyní pilně cvičí, i orientální tanečnice DDM.

U stánku sdružení vojenských veteránů zájemci zjistí, že v Českém Krumlově působí jak Sdružení válečných veteránů, tak Československá obec legionářská i Klub vojenských důchodců. Sdružení válečných veteránů shromažďuje účastníky novodobých zahraničních misí řízených OSN či NATO, do klubu vojenských důchodců, který funguje v Českém Krumlově už léta, náležejí zase bývalí vojáci v důchodu.

„Ve stánku představíme například naši kroniku, fotografie, k dispozici budou propagační materiály ohledně historie vojenství na Českokrumlovsku,“ řekl Tibor Horváth ze Sdružení válečných veteránů.

„Na naši páteční prezentaci navážeme sobotním setkáním modrých baretů, kdy budeme mít tradičně slavnostní nástup na druhém zámeckém nádvoří.“

Na to, až předvedou, co už umí, se nemohou dočkat děti z Komunitního centra Romů. „Čeká je vystoupení na hlavním pódiu. Jednak tanečníky z našeho souboru Krumlovostar Čercheňa (Krumlovské hvězdičky) pod vedením romské dobrovolnice Marty Podrazké, ale také hudební produkce se dvěma zpěváky Davidem Dunkou a Martinem Horváthem,“ přiblížil ředitel KoCeRo Radek Cihla. „Trénují ostošest, moc se těší, ale zároveň mají trému, protože na hlavním pódiu ještě nestáli,“ dodal s úsměvem.

Pro pobavení budou připraveny i Plamínkovy historické hrátky. „Přivezu trampolínu a velkého houpacího koně a něco menšího na balanc,“ upřesnil Antonín Plamínek Pazdera.

Páteční pivovarská zahrada zkrátka nabídne množství zajímavé zábavy a zajímavostí, ale hlavně nebude chybět stavění májky, hořící vatra a lampionový průvod. „Zajímavý bude i festival zušky, který ukáže, jaká nám tu vyrůstá muzikantská generace,“ podotkl Jan Vozábal.

„Cílem ale není bombastický program kolem máje, nýbrž pohodové setkání hlavně místních lidí při sousedském popovídání u buřtů nad ohněm.“