Lipno nad Vltavou – Bolestivě skončilo pro osmiletou holčičku lyžování na Kramolíně.

Stalo se to v neděli odpoledne po 16. hodině. Rodiče dívky přitom nic ohledně její bezpečnosti nezanedbali. Dívka měla na hlavě přilbu a rodiče dbali zásad správného pohybu po sjezdovkách.

Holčička přejížděla terénní nerovnosti, spadla, jenomže tak neštastně, že si přivodila velké bolesti zad. Zasahující člen horské služby Aleš Fejfar upřesnil: „Pracovníci areálu nás zavolali krátce před čtvrtou hodinou. Vyjeli jsme tedy ve dvou na sněžných skútrech s plným zdravotnickým vybavením, které v takových případech používáme. Po příjezdu jsme zjistili, že holčička si stěžuje na brnění v obou dolních končetinách a silnou bolest v zádech“ To by mohlo znamenat vážné poranění páteře.

Záchranáři proto povolali vrtulník Letecké záchranné služby z Českých Budějovic. Dívku stabilizovali s pomocí vakuové matrace a šetrně ji skútrem převezli na heliport na Kramolíně. Tam se dívky ujala posádka vrtulníku. Do českobudějovické nemocnice dívenku pochopitelně doprovázela i její matka.

I když se v tomto případě pravděpodobně jednalo o nešťastnou náhodu, členové horské služby znovu nabádají k opatrnosti. „Upozorňujeme zejména rodiče, aby malé děti na sjezdové tratě brali jen v případě, že jsou přesvědčeni o jejich jezdeckých kvalitách. Zároveň doporučuji, aby především na exponovaných místech sjezdovek dávali na malé lyžaře zvýšený pozor,“ naléhá náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.