Poměrně úspěšnou lyžařskou sezonu 2009/2010 pomalu uzavírají menší sjezdovky na Českokrumlovsku. Sníh již z mnoha míst zmizel a čekat na nový se nevyplatí. Provoz skončil například ve Ski klubu Chmelná.

„Sezona je opravdu skončená. I kdyby spadnul sníh, tak by se nám nevyplatilo rozjet znovu provoz. Bylo by to zbytečné, protože sníh za pár dní stejně roztaje,“ řekl Josef Šandera, starosta Sboru dobrovolných hasičů Chmelná, kteří se o provoz místní sjezdovky starají.

I tak byla ale uplynulá zima pro Chmelnou úspěšná. Předešlé roky si sjezdovka moc lyžařů neužila, protože byl nedostatek sněhu.

„Nemáme umělé zasněžování, takže jsme závislí na přírodě. Ta nám naštěstí tentokrát přála, takže času na lyžování bylo dost,“ řekl Šandera. I přes dobré lyžařské podmínky ale Chmelnou navštívilo o trošku méně lidí, než bývalo zvykem.

„Možná, že se na lidech opravdu podepsala krize. Těžko říct. Přesnou návštěvnost ale nesledujeme. Jezdí k nám převážně lidé z Českých Budějovic. Je to svah vhodný hlavně pro rodiny s dětmi,“ řekl Josef Šandera.

Žádní lyžaři už nejsou vidět ani na sjezdovce Rohy u obce Brloh. Zde ale nebyla sezona ještě definitivně ukončena, pouze pozastavena.

„Uvidíme, jestli ještě něco napadne, nebo ne. Sníh by byl, jenomže je zmrzlý. Je tvrdý, takže jestli na něj nenapadne nový, je to špatné,“ řekl vlekař Jiří Tancer. „V každém případě, jestli sníh napadne, budeme jezdit dál. Vyloučené to samozřejmě ještě není.

Pro Rohy byla zima velice úspěšná. „Návštěvnost ještě nevím, protože ji budu dávat dohromady, až sezona opravdu řádně skončí. Ale překonali jsme i rok 2005/2006, kdy byla dlouhá zima,“ řekl Tancer.

Na nedostatek lyžařů si naopak stále nemůže stěžovat lipenský lyžařský areál. „Na Lipensku jsou díky citelnému ochlazení a nové sněhové nadílce vynikající sněhové podmínky a lidé tak mají i v březnu skvělou možnost si užít naplno zimní radovánky. Skiareál Lipno má otevřeny všechny sjezdovky o délce 8,3 kilometrů včetně snowparku a zábavné snowcrossová dráhy.

Na sjezdovkách skiareálu leží přes metr sněhu s čerstvou vrstvou prašanu a poté, co opadl hlavní nápor, se lyžuje bez front,“ uvedl Martin Řezáč ze Skiareálu Lipno.