Kromě hoteliéra z Přední Výtoně Jana Bittnera, jenž tentokrát ve Štafetě Českokrumlovského deníku klade otázky, takový názor zastává i dnešní zpovídaný, šestadvacetiletý Miroslav Krotký.

Ten žije ve Vyšším Brodě již od svého narození a po vystudování hotelové školy tady se svou matkou začal provozovat jídelnu.

Jak se žije mladým lidem v malém městě?
Já jsem se životem v malém městě spokojený, ale musím říci, že často vyrážím do Českých Budějovic. Za kulturou, do kina, divadla i fitness centra. V malém městě, jakým Vyšší Brod je, chybí občanská vybavenost. Největší problém je v odlivu mladých lidí.

Jsem z poměrně silného ročníku, kdy nás bylo na základní škole šedesát ve dvou třídách, a v rodném městě nás zůstalo žít málo. Své někdejší spolužáky, kteří ve Vyšším Brodě bydlí dodnes, spočítám na prstech jedné ruky. Jinak mi život v Brodě vyhovuje. Hlavně je vše poměrně blízko, nejblíže je to do přírody, která mě nabíjí, je zde krásný čistý vzduch a strategicky výhodná poloha.

Sportovního a kulturního vyžití je tu ale málo, nebo se pletu?
Sportovního vyžití je tady opravdu málo, jen pár sportovních klubů. Já osobně nejvíce postrádám tenisové kurty. Nebýt rozvíjející se oblasti Lipenska, byla by to velká bída. Stačí pak popojet jen pár kilometrů, a vše je přístupné. Ale jak jsem již zmiňoval, je zde krásná příroda, a tak se snažím chodit na procházky Šumavou.

Musím říci, že díky klubu turistů, jehož členové neustále obnovují značení tras, a pracovníkům lesů, kteří připravují informační cedule, se stávají tyto trasy oblíbenými pro spousty lidí.

S kulturním vyžitím je to složitější. Město se snaží dělat maximum, vytvářet nové akce a stmelovat spoluobčany, ale ne vždy se to daří. Někdy i chápu nechuť pořadatelů. Když něco vytvoří a nepřijdou žádní návštěvníci, vezme jim to vítr z plachet. Pak je to jen na nás, jak se bude město kulturně vyvíjet.

Všichni v malém městě neustále lamentují, že se nic neděje, ale když se něco vytvoří, sedí doma nebo si neudělají čas. Je to velice složité. Než se podaří obnovit kulturní život v malých městech, ještě to chvíli potrvá.

Ptá se: Jan Bittner - provozovatel hotelu a restaurace v Přední Výtoni, zastánce myšlenky, že podnikat v turistickém ruchu má smysl i v krásné přírodě.

Má tedy podle tebe smysl obnovovat letité tradice?
Určitě to smysl má! Mně osobně chybí masopust. Ve Vyšším Brodě byl obnoven po roce 1989, ale pár let poté nadšení dobrovolných pořadatelů opadlo a bylo opět po tradici. Je to velká škoda, takové akce mohou do města přilákat spousty turistů. Na Vánoce se tu pěkné akce konají a stávají se žádanou atrakcí pro místní obyvatele i návštěvníky.

Krásné jsou i varhanní koncerty ve vyšebrodském cisterciáckém klášteře, které by se daly považovat za tradiční. Pěkná je i Bartolomějská pouť, jež svojí velikou návštěvností dokazuje, že obnovovat tradice má smysl.

Zapojil by ses jako řadový občan do pořádání obdobných akcí?
Určitě ano. Dokonce se snažím pomáhat při vytváření nových akcí. Dnes mám radost, že nadšenců, kteří jsou ochotni přidat ruku k dílu, je více, a tak se začínají oživovat tradice a kultura ve větším měřítku. Myslím, že je to správné pro vytváření hezkého prostředí a života v malých městech.

Tyto akce tedy pořádají jen dobrovolníci?
Nejen dobrovolníci, většina kulturních akcí se koná pod hlavičkou městského informačního centra. Město tyto akce samozřejmě podporuje, což je znát na jejich množství. Každým rokem jich je více a více. Ještě by bylo dobré zapojit tyto akce do rozvoje turistického ruchu a nalákat návštěvníky.

Jel bys do Vyššího Brodu na dovolenou?
Jel, a rád. Je tady co poznávat a navštěvovat. Týdenní dovolená na Vyšší Brod a jeho okolí je málo. Návštěvník, který má alespoň trochu fantazie, se nemůže ani chvilku nudit. Okolí je obdařeno krásnými památkami i přírodou a dnes se ve městečku nabízí také dostatek kvalitních služeb. Trošku mě mrzí, že návštěvníci, kteří vyrážejí sjíždět Vltavu, se nezdržují ani jediný den a z Vyššího Brodu se stává jen taková startovací rampa na plavbu.

Proč mladí lidé odcházejí z venkova pryč?
Nedokážu to dost dobře posoudit, ale myslím, že životní začátky jsou ve větších městech daleko jednodušší. Lidé tam snadněji seženou nějaký podnájem i práci. V malém městě je bydlení nejsložitější. I když mladí seženou práci, zůstávají dlouho bydlet u rodičů a nemají možnost se osamostatnit.

Dalším důvodem je asi dostupnost všeho ostatního, zábavy, sportu a kultury. Mně nečiní problém si do města dojet kdykoli si vzpomenu, bohužel vím, že všichni nemají stejné možnosti. Mladí se ale většinou vracejí zpět do svých rodišť usadit se a založit tady rodinu. Bylo by dobré, kdyby se daly v okolí pořídit levné stavební parcely, zrychlil by se tím rozvoj města.

Odpovídá: Miroslav Krotký - vyšebrodský rodák a patriot, který po vystudování hotelové školy začal v tomto městě provozovat jídelnu.

Které místo máš ve svém okolí nejraději?
Je jich mnoho. Mám rád například křížovou cestu na Maria Rast am Stein, nacházející se na severním úbočí Martínkovského vrchu, kde se konají třikrát ročně poutě, a také vodopády sv. Wolfganga, spojené s opatskou stezkou. Jsou to místa, kde mohu kdykoliv načerpávat energii.

Jsou tato místa snadno přístupná?
Jsou velmi dobře značená turistickými značkami a lehce přístupná. Jde o příjemné oddychové procházky zhruba na dvě hodinky. U vodopádů sv. Wolfganga je jejich název mírně nadnesený, je to spíše kaskáda minivodopádů na velkých balvanech v řečišti. Ale trošku divoké prostředí je velice líbivé a zajímavé.

Jaký máš vztah ke starším generacím?
Velice kladný, vážím si životního moudra starších lidí. Prožili různá období a baví mě těmto lidem naslouchat, je to pro můj život velice přínosné a nostalgické zároveň.