Už jen několik hodin zbývá do startu 37. ročníku populární Rallye Český Krumlov. Aby byl závod pro fanoušky nevšedním zážitkem jen po sportovní stránce, věnovali pořadatelé nemalou pozornost bezpečnostním opatřením. Pokud mají dobře fungovat, musí jim ale diváci jít vstříc.

„Pořadatelé jsou školeni před každou soutěží, ale letos se na bezpečnost klade ještě větší důraz. A to jak u diváků či pořadatelů, tak u samotných závodníků. Nechali jsme natisknout tisíce letáků s pokyny pro diváky, rozeslali je do obcí, kudy se rallye pojede,“ vyjmenovává řadu bezpečnostních prvků člen ředitelství soutěže Jan Bláha.

Traťoví komisaři také letos věnovali velkou pozornost výběru diváckých míst. „Například na českobudějovickém výstavišti, kde se pojede divácká super rychlostní zkouška, je jejich výběr jednoznačný. Ale na klasické erzetě je to složitější, protože v některých místech lidi prostě nemůžete usměrnit. A právě proto děláme osvětu pro diváky pomocí letáčků,“ říká Bláha.

Pod vlivem tragických událostí uplynulých měsíců se podle Bláhy diváci na rallye začínají chovat ukázněně. „Co jsem já viděl na závodech, tak jsou ty události znát a lidé jsou opravdu opatrnější. Tedy zatím,“ míní.

Série tragických úmrtí na rychlostních zkouškách přiměla jednat také automobilovou federaci. Ta se rozhodla, že nad soutěžními vozy bude létat vrtulník, ze kterého budou organizátoři dohlížet na to, zda diváci nestojí v zakázaných prostorech. Na Krumlově ho ale neuvidíte.

„Vrtulník mít nebudeme. Je dost hlučný a lidé třeba kvůli němu neslyší přijíždějící závodní vůz. Trať tak budou kontrolovat předjezdci, kteří mají v autě kameru a situaci s diváky vyhodnotí,“ uzavřel jeden z organizátorů populární rallye.

Petr Lundák, Hana Svítilová