„Každý má svou mašinu a hadice, připraví si základnu, pak jim to odstartují a děti musí na čas trefit proudem vody terče," vysvětlila princip soutěže Monika Vojtková z Benešova nad Černou, ze kterého přijely, jako z mnoha dalších obcí, dokonce tři sedmičlenné týmy.„Jakmile se rozsvítí světýlka, změří se čas a nastupuje další tým."

„Někdo má rozdělovač, někdo stříká na terč a někdo je u mašiny," doplnila ji jedna ze závodnic, osmiletá Karolínka Lidická z Benešova.

Jeden z hlavních organizátorů soutěže, která se v Malontech konala popáté, Karel Majer, přiblížil i komplikace, které způsobilo současné vedro. „Měli jsme problém s vodou. Je jaro a lidi napouštějí bazény, běžná spotřeba vody je sto kubíků, obec teď bere dvě stě padesát. Většinou jsme brali vodu z řadu, teď ji musíme tlačit půl kilometru z rybníka. Tam nám ale odešlo čerpadlo, takže jsme museli vzít další hasičské auto a čerpat vodu do něj a z něj ji tlačíme sem nahoru na hřiště. Spotřebujeme jí asi 40–45 tisíc litrů."

Karel Majer popsal také tzv. mašiny, které čerpaly vodu z nádržek do hadic: „Každý tým má svou. Jsou to přenosné stříkačky a nutno říct, že děti mají neskutečné stroje. Jsou to šestnáctky, osmnáctky, dávají skoro dva kubíky vody za minutu. Aby to nebylo nebezpečné, mají namontované redukční ventily – i proto, aby soutěž byla jednotná."

Mezi juniory poutaly pozornost některé týmy složené z velmi malých dětí. „Máme i děti ze školky," řekla Jarmila Zivčáková z Velešína, dobrovolná hasička, která velešínský hasičský kroužek vede už dvacet let a na soutěž přijela se třemi týmy. „Poběžíme už ale za mladší žáky, jen rozdělovače máme staršího, protože to by ti malí ještě nezvládli. Letos sebou máme poprvé takhle maličké děti a tohle je jejich vůbec první soutěž."

Dva týmy přijely i z Mojného. „Většinou se scházíme v pátek, před soutěží i častěji, a když je zima, jsme v klubovně a připravujeme se na plamen a podobně," přiblížila Pavla Pešlová, která má spolu s Hankou Homolkovou malé hasiče na starosti. „Máme tu dva týmy, ačko a béčko, v Mojném totiž máme spoustu dětí," smála se. „Teď už se připravuje i přípravka, chodí děti od tří let."

Jitka Nováková, vedoucí hasičského kroužku SDH Holubov, těsně před startem svých svěřenců uvedla:. „Máme tu dva starší týmy a jeden mladší, starší zatím vedou, dali čtrnáctku, tj. 14 vteřin." pochlubila se.

Tři týmy přijely i z Omlenic, kde SDH vznikl teprve loni. Kroužek vede Pavla Křivská. „Jezdíme na soutěže, k zásahům ale ne, na to jsme moc malá obec. Děláme to hlavně kvůli dětem."

Výsledky z Malont:

mladší žáci:

1. Holubov, 2. Mojné A, 3. Třísov

starší žáci:

1. Třísov, 2. Chlum, 3. Holubov A

přípravka (jeden tým, věk. průměr 4 roky): Netřebice