Malonty totiž v sobotu zažily premiéru představení nově vzniklých ochotníků, za kterými vězí místní Svaz žen. Představení nazvali příznačně: Slunce, seno, Malonty. Židle v sále nestačily, do sálu se našlapalo kolem čtyř stovek diváků.

„Máme strach, ale těším se," říkala Eliška Pešlová, jinak Škopková.
„Že máme velkou návštěvnost? To je všechno rodina," hlásila s humorem sobě vlastním Božena Majerová.

Všechno začalo zcela spontánně a vlastně náhodou. Malontské ženy si připravily vtipné vystoupení Slunce, seno, Malonty na svatbu své kamarádky. Úspěch byl veliký. A protože v obci chybělo divadlo, děvčata se posléze pustila do díla. Scénář napsaly Jitka Vrzalová a Radka Cirhanová. Kulisy a dekorace vytvořila Božena Majerová, garderobiérkami byly všechny ženy samy sobě.

„Podařilo se to, co málokde. Malontský ochotník je sám sobě hercem a režisérem. Tím jsme světoví," zaznělo v úvodu a představení začalo. Soupeření dvou kolektivů ženských pracujících v kravíně, které měla přijet natáčet televize a jimž velel předseda místního družstva, rozesmálo každého diváka v nabitém sále. Když bylo po všem, diváci herce odměnili bouřlivým potleskem. A to takovým, že hersům tleskali ve stoje.

„Bylo to šíleně nádherné, super, bomba," oplývala chválou po představení Marie Turnhöferová z Bujanova. „Až takhle pěkné jsem to nečekala."
„Líbilo se mi to moc, jsou hrozně šikovní," rozpývala se Jitka Jirkalová z Kaplice. „Skvěle drží při sobě, moc rádi sem jezdíme."

„Hráli to kamarádi a vůbec poprvé, bylo to perfektní, dobře jsme se bavili," chválil i Jaroslav Kaločai ze Zubčic.

Radost z vydařeného představení měli pochopitelně i herci. „Mám z toho skvělé dojmy. Dát to dohromady bylo dost náročné, ale kvůli tomu, aby se lidi pobavili, jsme to dělali," říkal Milan Faltus z Malont alias předseda.

„Skvělé bylo hlavně publikum," míní Věra Rüttensteinerová. „Ale i herci podávali dobrý výkon a maximálně se soutředili. Na zkouškách je to jiné, tam zastavujeme a blbneme, kdežto během představení se muselo jet pořád." Ochotníci ujistili, že premiérou to nekončí. Představení zahrají rádi i jinde a v ochotnické činnosti budou i nadále pokračovat.