Osadu Desky zalila průtrž a zasypaly kroupy

ZUZANA KYSELOVÁ

Zajímavý úkaz pozorovali v pondělí odpoledne obyvatelé Malont a patrně i jiných obcí na Českokrumlovsku. Lidé na vlastní oči spatřili za obcí v nezastavěné části vzdušný vír.

Pohotově ho vyfotografovala například Klára Korbelová a připsala: „Zasílám fotografii z 10.6.2013, kdy z Malont bylo vidět tornádo. Foceno přibližně v 17.02 hodin."

V pondělí v té době nad Malonty soptila bouřka s průtrží, místy padaly i kroupy, ale vážné škody nenadělaly. „A bylo vidět tornádo," potvrdil i místostarosta Malont Mojmír Vrzal. „Za obcí směrem na Meziříčí. Trochu nás postrašilo. Vidělo ho hodně lidí. Jeho trychtýř ale nedosahoval až na zem, lesáci prý viděli, jak se ohýbají stromy, ale žádné škody zatím nehlásili."

Českobudějovický meteorolog František Vavruška upřesnil: „Když chobot větrného víru nedosahuje až k zemi, říká se mu tromba. Až když se chobot prokazatelně dotkne země, je to tornádo, které pak pochopitelně působí škody. Někdy se ani z fotky nedá říci jednoznačně, jestli šlo o tornádo, to by se muselo zjistit až přímo na místě. Toto byla spíš tromba, kdy vír zůstane ve výšce."

Jenomže, jak se včera ukázalo, bouřka se přece jenom bez škod neobešla. „Právě jsme se vrátili z Desek," informoval Mojmír Vrzal. Čili z místa, kde bylo vidět tornádo, tedy správně tromba.

„Bouřka s průtrží tam visela zhruba hodinu, z kopců tekly proudy vody, třiceticentimetrové kopice krup jsou tam místy vidět ještě teď," popisoval, sám udivený, co v Deskách spatřil. „Třemi domy voda proběhla, ostatní obyvatelé narychlo dělali stoky a jiná opatření, aby své domy uchránili. Z rybníků v lese, jako jsou Velký panský a okolní, šla voda v půlmetrové vrstvě přes ně, v lese ještě teď podle hajného stojí patnáct čísel vody. Tohle tam lidé ještě nezažili," uzavřel své líčení místostarosta.