„Jen bych se to ráda naučila dělat jednodušeji, pořád mi to dá dost práce,“ smála se na páteční vernisáži výstavy svých obrazů, které jsou až do 6. dubna k vidění ve výstavní síni v prvním patře kaplického kulturního domu.

Jen letmý pohled na portréty či krajinky vyvedené uhlem, olejem či akrylovými barvami však první návštěvníky výstavy utvrdil v tom, že hodiny úporného soustředění nad plátnem či skicákem jsou na výsledných dílech vidět.

„Malovat jsem začala už jako malá. V nikom z rodiny jsem ale vzor neměla, pár obrázků nakreslil snad jen dnes pětaosmdesátiletý strýc z Kladna,“ vybavila si Božena Zímová, českobudějovická rodačka, jež dětství prožila ve Vyšším Brodě a poté dlouhá léta žila i v Kaplici.

Posun v její umělecké dráze přišel paradoxně až docela nedávno. „Přišla jsem o práci, zbývaly mi tři roky do důchodu a nevěřila jsem, že bych sehnala jiné místo poblíž svého bydliště. Jednou jsem se náhodou vypravila na koncert do Budějovic a cestou jsem uviděla plakát, z něhož jsem se dočetla o výtvarném kurzu. Šla jsem do toho,“ vzpomněla Božena Zímová, která se v mládí kromě malířství věnovala také gymnastice, atletice a později rovněž loutkovému divadlu.

Výtvarný kurz navštěvuje Božena Zímová dodnes, už téměř dva roky. V každém týdnu na něj má vyčleněny tři hodiny. Tvoří ale převážně doma, kde má pro svou kratochvíli vyčleněnu zvláštní místnost. „Kurz mě opravdu naplňuje, máme senzačního lektora Jaroslava Platila, pod jehož vedením v sobě talent objevili i lidé, kteří nikdy dříve nemalovali,“ řekla Božena Zímová s tím, že právě až na kurzu poprvé objevila kouzlo akrylových barev. „Do té doby jsem to zkoušela jen uhlem, olejem nebo akvarelem,“ doplnila malířka, o jejímž talentu, soudě podle reakcí na vystavená díla, neměli potuchy často ani nejbližší sousedé.

Božena Zímová sama sebe označuje za realistku. „Novoty mi blízké zkrátka nejsou,“ potvrdila. „Pokouším se namalovat vše, co mi takzvaně padne do oka. Často kreslím podle skutečné předlohy, občas mi jako předloha slouží fotografie a někdy se pouštím i do reprodukcí obrazů slavných mistrů, například Brožíka anebo Tintoretta,“ ukázala na jednu ze stěn kaplické výstavní síně Božena Zímová.

Doba, kdy její díla obdivovali jen rodinní příslušníci, už skončila. Obrazy Boženy Zímové teď putují z výstavy na výstavu. „K vidění byly v Českých Budějovicích, Svatém Jáně nad Malší anebo Netolicích,“ vyjmenovala malířka s tím, že výstava v Kaplici oficiálně trvá do 8. dubna, o dva dny dřív ale některá díla poputují do Českých Budějovic, kde je budou moci spatřit i zakoupit další zájemci.