Páté výročí letos slaví českokrumlovské Mateřské centrum Míša, které v červnu roku 2005 založily maminky za účelem společných schůzek.

Mateřské centrum Míša založilo občanské sdružení Krumlovské maminky, které za tímto účelem vzniklo. Ženy se snaží například rozvíjet tvořivost svých potomků. Hlavním cílem ale je, aby si děti na sebe zvykaly už před vstupem do mateřinek.

„Hlavním cílem bylo, a stále je, aby děti byly v kontaktu se svými vrstevníky. Je to pro ně hodně důležité i před nástupem do školky. Děti jsou pak zvyklé na dětský kolektiv a nejsou tolik vyplašené,“ usmála se Gabriela Šubrtová, předsedkyně občanského sdružení Krumlovské maminky, které vzniklo za účelem provozu mateřského centra.

„I učitelky mateřinek říkají, že je evidentní, jaké děti navštěvovaly mateřská centra. Má to své výhody.“

Ačkoliv má sdružení jen několik členek, čtvrteční schůzky v Domu dětí a mládeže Český Krumlov navštěvuje vícero maminek.

„Scházíme se od 9 do 11 hodin. V poslední době nás bývá hodně. Dokonce až padesát. Uvidíme, jestli tento trend bude pokračovat, přece jenom už je venku hezky,“ řekla Šubrtová.

Čtvrteční schůzka začíná výtvarným programem, další hodina je věnována zpívání, tanci a tak dále. „Je spousta maminek, které si myslí, že jsou jejich děti malé například na malování. Nejdůležitější ale je, že jsou s námi všemi v sále, kde si hrají. Jsou ve styku s jinými dětmi,“ řekla Šubrtová.

Ve čtvrtek může do DDM vyrazit jakákoliv maminka. Žádná se nesetká se zavřenými dveřmi. „Pokud některá přijde se svým dítětem poprvé, musí si dát přihlášku do DDM. To je jediná podmínka,“ zmínila Gabrilela Šubrtová.

Mateřské centrum Míša pořádá i různé nárazové akce. 6. března například v českokrumlovském DDM uspořádalo dětský karneval či v prosinci v českokrumlovské Boudě výrobu adventních věnců.

Momentálně žádnou výraznější akci maminky neplánují. „Spíše zvažujeme, že nakoupíme hračky. Máme nasyslené nějaké penízky, které bychom za tímto účelem chtěly využít. Něco jsme vydělaly i na dětském karnevalu.“

Ještě před pár měsíci řešilo Mateřské centrum Míša zásadní problém. Dosavadním tahounkám už odrůstají děti do školek, takže ženy budou muset zpátky do práce.

Jenomže nástupkyně, které by ve stopách dnešního vedení pokračovaly, nebyly k mání. Až nyní se zdá, že je vše zachráněné, dá se říct, že takřka na poslední chvíli.

„Já jdu do práce v květnu, jedna kolegyně dokonce už v dubnu. Naštěstí se ale stala úžasná věc – našly jsme maminky, které si to vezmou na svá bedra. Máme radost,“ usmála se Gabriela Šubrtová. I dnešní členky sdružení před lety vystřídaly své předchůdkyně, které centrum založily.