Jídelna Základní školy Linecká Český Krumlov ve středu zela prázdnotou. Provozní zaměstnanci školy se připojili ke včerejší stávce státních zaměstnanců. Ve škole se tedy nevařilo.

Rodiče s tím ale byli srozuměni dopředu, takže děti hlady netrpěly. Naopak. Nejmladší školáčci, kteří trávili odpoledne ve školní družině, si stávku pochvalovali. Nemuseli se přesouvat do jídelny, místo toho si na dobrotách pochutnávali přímo v družině. A že jim maminky připravily opravdové pochoutky.

„Maminka dneska musela vstávat dřív, aby mi mohla udělat oběd. Ve škole bych ho totiž nedostal. Mám řízek a je dobrý,“ usmál se například Toník Vokurka.

Řízek si užíval také Matěj Sobotka. „Maminka ho dělala v úterý večer. Měli jsme ho k večeři, tak ho udělala trochu víc, když nemáme ve škole oběd,“ řekl Sobotka.

Svůj oběd si nemohla vynachválit také Markétka Bauerová. Dávala si smažený květák a ten má podle svých slov absolutně nejraději. „Měli jsme ho včera k večeři, tak mi ho mamka dala na svačinu. Chtěla jsem ho víc, abych měla i na oběd. Mám ho totiž strašně moc ráda,“ řekla Bauerová. „Květák ze školy není špatný, ale mamka dělá určitě lepší.“

Kirill Stěpanov se zase pořádně nadlábnul ráno, aby mu během dne nevyhládlo. „Maminka musela vstát dřív, aby mi dala najíst. Ale dostal jsem i větší svačinu,“ řekl prvňáček.

Celkově si děti přinesly větší svačiny, než na jaké jsou zvyklé. „Maminka mi toho dneska také přibalila víc. Mám pořádný chleba,“ řekl například Tomáš Procházka. „Já dostal k obědu hodně dobrot. I sladkou tyčinku,“ pochvaloval si Josef Gutwirth.

Děti se ve středu v družině shodly, že by v ní raději obědvaly pokaždé. Proti jídelně vcelku nic nemají, ale prostředí družiny je domáčtější. Družinářka jim k tomu pouštěla příjemné koledy.

„Byla bych raději, kdybychom vždycky mohly jíst tady,“ řekla Barbora Šnejdová. Matěj Sobotka souhlasil. „Myslím, že by to asi bylo dobře, kdybychom obědvali tady,“ řekl mladý školáček.

V každém případě to ale neznamená, že by kuchařky na ZŠ Linecká vařily špatně. Dětem by se totiž líbilo, kdyby jim někdo školní jídlo přinesl z jídelny do družiny. „Tady ve škole mi chutná hodně. Dělají tu například skvělou pizzu,“ řekl Tomáš Procházka.

Josef Gutwirth vychválil svíčkovou. Ta je podle jeho slov naprosto skvělá. „Samozřejmě není taková jako třeba v restauracích. Ani není tak ozdobená. Ale jinak je opravdu dobrá,“ řekl Gutwirth.

Družinářka Dagmar Ježková své stávkující kolegy podpořila. „Provozní zaměstnanci mají opravdu nízké platy. Jestli jim je chtějí vzít, tak se ani nedivím, že jsou rozčilení. Je něco jiného uklízet školu a třeba kanceláře. Dříve jsem tuto práci dělala, takže jsem si to vyzkoušela na vlastní kůži,“ řekla Ježková.
„Akorát mě mrzí, že se stávkou asi nic nevyřeší.“