Počáteční radost z množství hlasů, které ve volbách získala, záhy vystřídalo velké překvapení. Dlouholetá vedoucí Městské knihovny v Kaplici Jiřina Kostková se totiž dozvěděla, že možná přijde o svůj nedávno nabytý mandát v zastupitelstvu.

Důvodem byl fakt, že by se jako vedoucí knihovny, tedy organizace zřizované městem, mohla při práci v zastupitelstvu dostat do střetu zájmů.

Podle svých slov si Jiřina Kostková připadala jako na houpačce. Do komunálních voleb totiž šla až ze sedmého místa na kandidátní listině SNK – Evropští demokraté, a tak ji překvapil už fakt, že se díky 399 hlasům dostala mezi jedenadvacet kaplických zastupitelů. Pak přišel další zvrat v podobě právních rozborů, které měly prokázat, zda v zastupitelstvu nesedí v rozporu se zákonem.

„Nejdříve jsem si zvykala na to, že jsem se stala zastupitelkou. Když pak nebylo jisté, zda jí zůstanu, těšila jsem se, že vše budu pozorovat jen zdálky. A teď už zase dýchám zhluboka,“ smála se Jiřina Kostková.

Aby město předešlo možným spekulacím v tom duchu, zda vedoucí městské knihovny má na svůj mandát v zastupitelstvu nárok, objednali si Kapličtí posudky hned u tří právních institucí.

„Jeden posudek vypracovali právníci z příslušného odboru krajského úřadu, další je od renomované kanceláře, která pro město zajišťuje právní služby, a třetí posudek vypracoval nezávislý právník,“ upřesnil tajemník Městského úřadu v Kaplici Václav Malík.

Všechny posudky podle něj hovoří jasně – Jiřina Kostková může spolu s dalšími dvaceti lidmi, jimž voliči vyjádřili ve volbách největší důvěru, složit v pondělí při ustavujícím zasedání městského zastupitelstva slib zastupitele. A v následujících čtyřech letech rozhodovat o dalším směřování druhého největšího města regionu.

Jak Václav Malík uvedl, právníci se víceméně shodli na tom, že podle zákona o střetu zájmů by mohlo být sloučení funkcí zastupitelky a ředitelky knihovny, která je jmenována radou města, problematické.

„Podle právního rozboru, který Ústavní soud České republiky zpracoval na základě dalšího podobného podnětu, je však sloučení obou funkcí přípustné. Paní Kostková si jen musí hlídat, aby v případech, kdy na programu jednání zastupitelstva bude bod týkající se knihovny, deklarovala střet zájmů a nehlasovala,“ vysvětlil Václav Malík.

Doplnil, že podle zákona o střetu zájmů by sice funkci zastupitele města neměl vykonávat zaměstnanec tohoto města zařazený do městského úřadu.

V jednom z právních posudků, které má město k dispozici, se však uvádí, že vedoucí městské knihovny nelze považovat za zaměstnankyni města zařazenou do městského úřadu, a tak funkci zastupitelky vykonávat může.

„Nevím, zda bych jako jedna z jedenadvaceti zastupitelů mohla něco ovlivnit. Ale je dobře, že město vše nechalo prověřit. Nerada bych, aby se až následně zjistilo, že volby byly neplatné jen kvůli mně,“ dodala Jiřina Kostková.