Hromada harampádí, staré hadry, zbytky vánočního stromku, nepříjemný zápach. Tak ještě do včerejška vypadalo místo u potoka mezi ulicí Rožmberská a U Lípy ve Větřní. Mnozí si totiž očividně toto místo pletou se skládkou a obyvatelé, kteří bydlí poblíž, už toho mají dost.

„Je tam ukrutný nepořádek, vážně strašný,“ nebral si servítky jeden z obyvatel Větřní Tomáš Dvořáček. „Je to opravdu nepříjemné. Skládka jako hrom. Začíná to být už neúnosné,“ zlobí se také Petra Sloupenská, která v blízkosti zaneřáděného místa bydlí.

Právě včera dopoledne obec černou skládku nechala zlikvidovat, ale otázkou je, jak dlouho to vydrží uklizené. Obyvatelé jsou skeptičtí. „Do týdne je to tu zpátky. Takhle je to pořád a trvá to již rok,“ řekla Sloupenská.

Vedení obce se tak ocitá v bludném kruhu. Ale jak z nepříjemné situace ven? „Když to budeme každý týden uklízet, lidé si na to zvyknou a budou tam odpad vyhazovat pravidelně. Slušní a pořádní občané si pak řeknou, proč mají platit, když se jiní svého odpadu zbavují zadarmo. Ale uklidit to samozřejmě musíme,“ řekl starosta Větřní Jiří Kubík. „Bohužel je to problém, se kterým si pořádně nevíme rady,“ dodal.

Zavzpomínal na jednu brigádu, která se kdysi rozhodla celou ulici vyčistit. „Uklidila ulici ve větším rozsahu, dokonce i potok. Druhý den tam byl nepořádek zase.“ Jedním z možných řešení by mohl být kontejner na velkoobjemový odpad či kamerový systém. Především by se ale nad sebou měli zamyslet ti, kdo ten nehorázný nepořádek způsobují. Řada lidí z toho automaticky viní Romy, kteří v této části Větřní bydlí.

„Dělají to lidé z obou ulic. Stává se dokonce, že sem přijede cizí auto, vysype sem bordel a zase odjede,“ odmítají podobná nařčení Rom i jeho soused, kteří v oblasti bydlí.