Už dva měsíce jsou Vánoce nejfrekventovanějším tématem v rodině Martiny Čeloudové z Českých Budějovic.

Ta vede ve svém domovském městě kurzy kreativního tvoření a v sobotu navštívila Vyšší Brod, aby v rámci akce Den plný vánoční inspirace naučila místní děti tvořit různé ozdoby, perníčky, ale i maňásky, které se staly hlavním hitem.

„Dělali jsme toho ale samozřejmě více. Dětí bylo docela dost, i když jsem čekala ještě trošku větší zájem. Chodily hlavně dopoledne, odpoledne to pak sláblo,“ řekla Čeloudová.

Zálibu v ručních pracích zdědila Čeloudová po své mamince, která vyráběla, co se dalo. „Mamka tvořila s babičkou, která byla švadlenou. Moc ji to bavilo. U nás nikdy nebylo moc peněz, takže se všechno šilo,“ řekla Čeloudová.

Domácí výroba ošacení ale v dětských očích není příliš oblíbená. Hlavně, když ostatní děti honí poslední módu. „Úplně jsem z toho šílela, protože jsem si ty věci chtěla koupit, stejně jako kamarádi,“ smála se Čeloudová.

„Nezažila jsem kupovanou zimní bundu, plavky, z čehož jsem nadšením nehýřila. Jako malá jsem tedy moc vděčná nebyla.“

Začátky v obýváku

Jenomže zděděné geny se začaly pomalu projevovat a Martina Čeloudová v ručních pracích a malování nalezla zálibu.

„Začaly ke mně chodit kamarádky s dětmi a v obýváku jsme vyráběly. Jenomže z toho byl vždycky po bytě slušný binec, takže jsem si začala hrát s myšlenkou, že by byla fajn dílna,“ vzpomínala Čeloudová.

A sen se v letošním roce stal skutečností. 4. listopadu byla dílnička v Českých Budějovicích otevřena a mladá matka se mohla naplno pustit do svého koníčku, který zároveň hodí i nějakou tu korunu.

„Jestli se tím ale uživím, to ještě nevím. Zatím to dělám při práci a dříve jsem vyráběla při mateřské dovolené. Nechtěla jsem se do toho vrhnout v dnešní době, kdy má člověk akorát tak na jídlo, úplně bezhlavě.“

Zároveň Čeloudová také objíždí nejrůznější místa, kde si ji pozvou, aby předala své umění i ostatním. Stejně jako v sobotu ve Vyšším Brodě.

Momentálně Čeloudovic rodinu tedy nejvíce zaměstnávají Vánoce, ke kterým mají vřelý vztah.

„Vážně se dá říct, že má dcera, které jsou čtyři roky, dva měsíce Vánoce. O těchto svátcích je taková krásná pohoda. Každý rok chodíme na výlety na Hlubokou a je to moc fajn. Také navštívíme a vypovídáme všechny příbuzné,“ řekla Čeloudová, která si tento týden snad už trošku oddychne. „Máme už upečeno a vše nachystáno, takže by tento týden mohl přijít klídek.“