Přinášíme vám přehled akcí, které se v Českém Krumlově a jeho okolí v masopustním čase konají:

Masopust v knihovně bude plný soutěží
Zábavný program s masopustním tématem si pro děti na středu 7. února připravila českokrumlovská městská knihovna. Od 16.30 hodin tu na mladší děti a jejich rodiče čeká odpoledne plné soutěží a tance v maskách.

Zabijačkové hody provoní Masnou ulici
Ovar, jelita, paštika, prdelačka, koblížky, koláče, zelňáky a další dobroty provoní v sobotu 10. února od 11 hodin Maskou ulici v Krumlově. Pochutiny připravují restaurace Masná 130 a Můstek Beer&Burger. Připravená je také speciální řeznická show. K tanci a poslechu zahraje Kapela, co nikdy nevystoupí.

Zabijačkové hody mají na sobotu naplánované také v restauraci Barvírna, a to od 12 do 18 hodin. I zde mužete ochutnat tradiční zabijačkové pochoutky a večer dojde i na pečeného selete z grilu. K dobrému jídlu a zábavě zahraje kapela Hans Looper Trans.

Až do neděle 11. února si zabijačkové hody můžete vychutnat také v restauraci Krumlovský mlýn.

Růžičková koleda
Koledníci v kloboucích, které zdobí květy růžiček, můžete potkat v centru Českého Krumlova v neděli 11. února. Folklorní soubor Jitřenka zatančí ve 13.30 hodin růžičkovou koledu z regionu Doudlebska na dvoře Klášterů Český Krumlov.

Masopust v Srníně zahájil masopustní sezónu na Českokrumlovsku.
GALERIE: Masky roztančily Srnín. Lidé už se na jejich příchod těšili

Průvod masek v ulicích
Ulice města ožijí v úterý 13. února, kdy Krumlovem projde průvod masek. Těšit se můžete na koledu a hudební i dramatická vystoupení, která chystá Základní umělecká škola ve spolupráci s českokrumlovskými hudebníky.

Masky budou jako tradičně pestré, ale v masopustním průvodu mají svůj význam a dlouhou historii. Nejhlouběji do minulosti zasahují ty zvířecí. Lidé přebírali nejen zvířecí podobu, ale i vlastnosti, například tradiční maska koně/kobyly značí sílu, medvěd symbolizuje plodnost a úrodu. V některých oblastech se traduje, že výškou svého skoku medvěd ovlivnil vzrůst obilí. Plodnost si zas ženy mohly zaručit tím, že si s medvědem zatančily.

V 16 hodin požehná před kostelem sv. Víta koledníkům českokrumlovský prelát Václav Pícha, poté si průvod dojde na náměstí Svornosti pro povolení koledy od starosty Alexandra Nográdyho. Z náměstí masky zamíří na Plešivecké náměstí, zpět ke kostelu svatého Víta se vrátí kolem šesté hodiny večerní.

Masopustní veselím žijí i menší obce v okolí
Například ve Větřní chystají na sobotu masopustní průvod, vepřové hody a maškarní tancovačku. Začíná se již dopoledne, sraz masek je v 10 hodin u městského úřadu. Od 15 hodin se děti mohou těšit na maškarní diskotéku v tělocviče základní a mateřské školy a pro dospělé je nachystaná od 19 hodin v restauraci Slavie maškarní tancovačka. K tanci i poslechu tady zahraje Jamaal Band z Českého Krumlova.

Průvod masek rozveselí v sobotu 10. února i Loučovice. Právo koledovat si masky vyžádají v 8.30 hodin před obecním úřadem a pak už budou celý den jen tančit, zpívat a veselit sebe a každého, kdo je přivítá.